Brakuje ci pieniędzy – może opłaca się pomyśleć o rozkręceniu własnej firmy?

Nie cierpisz swojej obecnej pracy? Każdego ranka chodzisz do niej z ogromną niechęcią? Masz jej już serdecznie dość? Z drugiej strony z pewnością nie masz za bardzo pomysłu, co mógłbyś robić w to miejsce. Przecież musisz zarabiać, gdyż potrzebne ci pieniądze. Musisz się z czegoś utrzymać, a być może masz także rodzinę i dzieci, za które odpowiadasz. Boisz się zmian. A może mimo wszystko warto pomyśleć o założeniu własnej firmy? Może to ma naprawdę sens i ci się opłaci? Przemyśl to. Rzecz jasna rozkręcenie firmy wiąże się bardzo często z ryzykiem.

człowiek biznesu

Autor: ricciofix
Źródło: http://www.flickr.com
Nigdy nie ma się pewności, czy interes się uda, czy „wypali”. Dlatego zawsze taka właśnie decyzja winna być bardzo dobrze przemyślana. Z drugiej natomiast strony jeśli jesteś pewny, że tego chcesz, powinieneś zacząć działać. Nic jednak nie rób pochopnie. Najpierw przygotuj kosztorys, przemyśl, na co cię stać, a na co nie, pomyśl, jaka będzie struktura organizacyjna firmy i czy będziesz za nią odpowiadał samodzielnie, czy też razem z kimś innym, na przykład partnerem biznesowym. Wszystko to ma bardzo duże znaczenie.

Oczywiście istotne są koszty. Stąd też zacznij od rozpisania wszystkiego i od zastanowienia się, ile będzie cię kosztowało założenie firmy. Sprawdź, czy wystarczy na to twoich oszczędności, czy też będziesz potrzebował znaleźć inne źródła finansowania. Niektórzy biorą na ten cel kredyt, jest to jednakże właściwie zawsze trochę ryzykowne posunięcie. Poza tym istnieją także dotacje unijne na rozpoczęcie działalności . Niekoniecznie będą one przysługiwały akurat tobie, aczkolwiek warto spróbować, dowiedzieć się – a nuż się uda. Zwłaszcza, że często są to spore kwoty.

Zastanów się też, czy będziesz sprawy finansowe prowadził sam, czy też kogoś do tego celu zatrudnisz. Jeśli nie znasz się na sprawach finansowo-prawnych, warto jak najbardziej szukać pomocy. W końcu z pewnością nie na wszystkim się znasz, skomplikowane bywają choćby kwestie jak zasiłek (zobacz wysokość zasiłku dla bezrobotnego) macierzyński a działalność gospodarcza . Ponadto przygotuj się, że prowadzenie własnej firmy to będzie ogrom pracy, zdecydowanie cięższej niż na etacie. Będziesz musiał mnóstwo się starać i namęczyć. Za jakiś czas jednakże pojawi się nagroda wtedy będziesz z siebie zadowolony.