Jakiego typu działania robi komornik? Jaka jest jego funkcja? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Podstawowym celem działań zaordynowanych przez komornika jest wyegzekwowanie od dłużnika należności należnych wierzycielowi – są one pozyskiwane z majątku dłużnika. Należy przy tym mieć na uwadze to, iż do obowiązków komornika nie będzie należeć ocena zasadności długu. W sprawie wierzyciela, nie komornika, trzeba wyznaczenie, z czego egzekucja będzie zarządzona. zleceniodawca musi wówczas liczyć się z tym, że zdobędzie informację o braku możliwości ściągania długu. Co wówczas robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim wierzyciel musi mieć świadomość tego, że komornik będzie działał na jego polecenie. Dlatego też musimy sobie bardzo dokładnie uświadomić sprawę napisania pisma egzekucyjnego, opracować odpowiednią strategię jak ściągnąć dług. Jeśli jako źródło egzekucji zostanie w nim wskazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, wówczas komornik będzie się zajmował egzekucją w tym właśnie obszarze. Gdyby się okazało, że dłużnik nie jest pracownikiem (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-jak-rozliczyc-pit-11-jesli-nie-otrzymalismy-od-pracodawcy-pit-11) w rozumieniu kodeksu pracy, zleceniodawca otrzyma informację o niemożliwości zdobycia należności. Im zatem więcej informacji na temat majątku dłużnika posiada wierzyciel, tym lepiej. Poza tym wierzyciel musi brać udział we wszystkich etapach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu będzie wiedział co się stanie i może w odpowiedniej chwili reagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Wielokrotnie może zdarzyć się tak, że niemoc komornika będzie wynikała z faktu,że dłużnik oficjalnie nie ma nic. W tego rodzaju momentach w rachubę będą wchodzić dwie opcje: po pierwsze –zdołał przepisać majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z niezbyt legalnych źródeł. Musimy zatem przeprowadzić research w tej kwestii.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Gdyby się okazało, że dłużnik zdobywa dochody z nie do końca legalnych źródeł, opłaca się go poinformować, że sprawą tą zajmie się fiskus. Jeżeli z kolei zacznie wychodzić na jaw pierwsza z zaznaczonych wyżej opcji, upominający się o dług ma prawo obsługa prawna firm łódź do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której efektem może być pominięcie przepisywania majątku.

Oprócz tego wierzyciel może wnieść u komornika wniosek o znalezienie majątku zadłużonego. W tej kwestii komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w momencie działań takiego typu robionych na własną rękę, ponieważ posiadają dostęp do mnóstwa ułatwiających to narzędzi. Te i pozostałe kwestie są dosyć zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze na przykład typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Dobrze konsultować to ze specjalistami.

Related Post