Aranżujemy przedszkole

Placówka, która zajmuje się opieką nad dziećmi wcale nie musi być przedszkolem. Nie uzyskawszy statusu przedszkola, nie można jednak ubiegać się o dotacje samorządowe, które ustalone są na poziomie 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. Ażeby prowadzić przedszkole trzeba spełnić szereg rygorystycznych wymagań, dotyczących lokalu oraz jego wyposażenia.

Wyposażenie przedszkoli meble w przedszkolach podlegają kontroli pracownika Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Winny posiadać certyfikaty i atesty zgodności z Polskimi Normami. Dotyczy to mebli kupionych po 1997 roku, ale również muszą być dostosowane do reguł ergonomii. Znaczy to, że każde dziecko powinno mieć zmierzoną wielkość ciała, na podstawie której określa się rodzaj mebli dostosowany do danego dziecka. Przedszkolak nie powinien siedzieć za wysoko, ani także zbyt nisko. Nazbyt niskie krzesła dziecięce powodują, że dziecko się garbi, zbyt duże, że nie ma właściwego podparcia dla pleców, natomiast jego stopy nie opierają się o posadzkę, co obciąża mały kręgosłup .

nowoczesne przestronne wnętrze przedszkola

Autor: Wim Hanenberg.
Źródło: DuPont

Jeżeli zamyślamy uruchomić parę grup przedszkolnych, zróżnicowanych wiekowo, trzeba zakupić komplety krzeseł jak też stolików, blatów roboczych dostosowanych do indywidualnych wymagań dzieci. Istotne jest również, ażeby meble do szatni wykonane były solidnie, a przede wszystkim, aby nie miały wystających elementów, ani ostrych krawędzi, które zagrażałyby zdrowiu dzieciaczków. Meble muszą być stateczne, ale przy tym niezbyt ciężkie – maluch często sam będzie musiał sobie z nimi poradzić.

Zainteresował Cię nasz wpis? Zajrzyj zatem do kolejnego artykułu i czytaj nauka chińskiego dużo o interesujących Cię zagadnieniach.

Musimy spostrzec, iż wszelkie prace polegające na aranżacji wnętrza, mocowaniu szafek, wieszaniu półek, warto zlecić fachmanowi. Pewność, że żadne krzesło nie rozpadnie się pod dzieckiem, żadna półka nie spadnie mu na głowę, o wiele upraszcza pracę – pozwala myśleć nie o bezpieczeństwie dziecka, tylko o przedmiocie zajęć. Zobacz także .

Dla rodzicieli oddających swoje dziecko do niepublicznego przedszkola istotne jest, ażeby w zamian za trochę wyższe czesne niż w placówce państwowej, uzyskać np. lepszą ofertę edukacyjną, smaczniejsze obiady, a także przyjemne, przytulne wnętrza, do których nie trzeba będzie codziennie „zaciągać” uprzedzone dziecko. Bajeczne wnętrza, wielobarwne sprzęty – to wszystko łatwo uzyskać, bez ponoszenia wysokich kosztów. Wystarczy odrobina pomysłowości i trochę czasu, aby sprawić, że pokoiki przedszkolne, toalety oraz korytarze będą zachwycały nie jedynie maluchy.