Jak rozliczać kadry i płace

Mając własną firmę powinniśmy zwracać baczną uwagę na bardzo wiele rzeczy. W przypadku, jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza naturalnie dobrze powinniśmy przestrzegać punktualnego wpłacania składek ZUS, odpowiednio księgować wszelkie rachunki i koszty, we właściwym czasie i bez błędów wyliczać podatki – jest tego bardzo dużo.

Świnka skarbonka

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Da się robić to samodzielnie, korzystając z popularnych programów do prowadzenia księgowości. Dają one możliwość wysyłania wszystkich dokumentów za pomocą poczty elektronicznej. Nawet jeśli nie mamy Swojego podpisu elektronicznego wystarczy, jeśli przedstawimy w Urzędzie Skarbowym pełnomocnictwo dla osoby pracującej w firmie udostępniającej program (zobacz program do pit 36) i nie musimy każdego miesiąca osobiście jeździć z dokumentami. Naturalnie żadna księgowa wspierająca firmę dostarczającą program nie wykona nic za nas. Mamy możliwość by się w każdej sytuacji poradzić, ale wszystkie dokumenty wystawiamy na własną rękę i to my i tylko my odpowiadamy za ewentualne błędy. Nie zapominajmy o tym. Zdarza się że osoby korzystające z tego typu programów księgowych absolutnie nie zwracają uwagi na dokumenty, które podpisują i wysyłają, a grozi to poważnymi konsekwencjami. W najlepszym razie wyprawą do urzędu celem poprawienia błędu, ale i kary nie są niczym niespotykanym.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Naturalnie można zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej lub księgowej działającej na własną rękę. Wówczas mamy większą pewność, że nasza dokumentacja prowadzona jest właściwie. Musimy tylko zwracać uwagę na to, aby w terminie informować naszą księgowość o wszelkich finansowych posunięciach. To daje większe poczucie bezpieczeństwa – w końcu deklaracje (zobacz czy można wydrukować pit 37 z internetu) wypełnia wykształcona w odpowiednim kierunku osoba z doświadczeniem, lecz nie możemy zapominać o odpowiedzialności. Zwracajmy uwagę na działania naszej księgowości.

Sytuacja jest jeszcze bardziej zawikłana, jeżeli zatrudniamy ludzi. Nawet jeśli jest ich zaledwie paru musimy dowiedzieć się chociażby podstaw w kwestii rozliczania kadr i płac. Nie warto użerać się z tym samodzielnie. Wszędzie odszukamy fachowców. Jeżeli idzie o zlecenia kadr i płacy, Warszawa to miejsce, gdzie wykwalifikowanych fachowców znajdziemy bardzo wielu. Nie ma co skąpić na takim pracowniku. To duży dział i z pewnością przyda się osoba, która będzie w stanie doskonale zorganizować rozliczenia.

Znajdź ciekawą propozycję w miejscu:Usługi finansowe w Warszawie

Źródło: www.fss-finanse.pl/

Related Post