Poradnik. Jak wyrejestrować i zezłomować auto?

Żeby wyrejestrować czterokołowiec należy go najpierw zezłomować. W pierwszej kolejności powinniśmy więc znaleźć stację demontażu upełnomocnioną przez wojewodę do wydawania poświadczeń o przyjęciu samochodu do kasacji (na przykład złomowanie pojazdów czy kasacja pojazdów Legnica). Ze stacją demontażu dobrze jest wpierw skontaktować się telefonicznie po czym dowiedzieć się, czy należy dostarczyć auto sami czy stacja proponuje bezpłatny odbiór auta własną lawetą.

kasacja pojazdów

Autor: free photos & art
Źródło: http://www.flickr.com

Warto również dowiedzieć się, czy musieli będziemy ponieść jakieś koszty . Niektóre stacje demontażu akceptują do złomowania samochody kompletne przyjmują bezpłatnie, natomiast w przypadku dostarczenia samochodu niekompletnego wymagają dopłaty. Za samochód w niezłym stanie i kompletny, jaki został dostarczony przez właściciela na szrot we własnym zakresie, poniektóre stacje są chętne uiścić według indywidualnej wyceny ustalonej z posiadaczem wraka.

Ciekawy wpis? Niezmiernie nam miło. Jednocześnie gorąco zapraszamy na naszą następną witrynę, na której przeczytasz masę dodatkowych tematów.

Jakie poświadczenia należy dostarczyć? Do zezłomowania samochodu, potrzebne będą dokumenty, takie jak: dokument rejestracyjny czy dokument potwierdzający dane pojazdu. Jeżeli pojazd zarejestrowany jest na firmę, należy dołączyć wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a także pełnomocnictwo do zezłomowania pojazdu dla osoby wyrejestrowującej auto w imieniu podmiotu gospodarczego. Wymagany będzie też dokument tożsamości właściciela pojazdu. W wypadku współwłasności albo w wypadku nieobecności właściciela trzeba przedstawić także pisemne pełnomocnictwo od właściciela. Po przyjęciu pojazdu do kasacji właściciel otrzymuje: poświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, anulowanie tablic rejestracyjnych, anulowanie karty auta (jeśli była wydana). Złomowanie pojazdów nowy sącz czy też w każdym innym mieście wygląda zazwyczaj podobnie .

złomowanie

Autor: Koziro Hasegawa
Źródło: http://www.flickr.com

Później, by wyrejestrować samochód z zaświadczeniem o przyjęciu samochodu do kasacji a także tablicami rejestracyjnymi musimy w ciągu 30 dni zgłosić się do dobrego wydziału komunikacji. Z chwilą wydania poświadczenia o przyjęciu pojazdu na złom przestaje również obowiązywać opłata OC auta, jeżeli ten ją posiadał, natomiast nadpłatę możemy wycofać. W jaki sposób znaleźć auto złom w swym mieście? Starczy w wyszukiwarkę wbić właściwe wyrażenie, przykładowo auto złom Nowy Sącz – auto złom Nowy Sącz.