Najważniejsze informacje o tym, jak dokonywać można odpraw celnych w innych krajach.

Praktycznie każda firma będzie się musiała rozliczać z urzędem skarbowym. W zależności od rodzaju działalności, którą się prowadzi może to być proste rozliczenie podatków, lecz również bardziej skomplikowane przy prowadzeniu działalności importowej czy eksportowej. W szczególności w tych ostatnich przypadkach firmy będą miały liczne formalności do zrobienia, bowiem dochodzi jeszcze cała odprawa celna.

terminal kontenerowy

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety u nas nadal jest z tym wiele problemów, mimo znacznej poprawy w ostatnich latach. W szczególności importerzy bywają narażeni na nieplanowane kontrole, obowiązek dostarczenia wielu średnio potrzebnych dokumentów, a czasami może to być po prostu zły humor celnika, aby opóźnić dostawę. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że urzędy celne mogą samodzielnie interpretować przepisy, więc przedsiębiorcy tak naprawdę nie wiedzą, czy w danym przypadku prawidłowo się rozliczają. Wszystko to powoduje, że coraz większa ilość firm rezygnuje z odpraw w naszym kraju, i zaczynają się rozliczać tam, gdzie towar – klikdz się wię – pojawia się na terenie Unii Europejskiej, przeważnie będą to Niemcy ze względu na bliskie położenie oraz wielki port w Hamburgu.

transport lotniczy

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby takie rozliczenie można było zacząć, niezbędne będzie przedstawicielstwo fiskalne jakiegoś niemieckiego partnera – unijne przepisy zezwalają na dokonywanie rozliczeń w dowolnym kraju członkowskim. Taki pośrednik będzie odpowiadał za wszystkie sprawy związane z wymaganymi dokumentami celnymi, a także będzie się zajmował niezbędnymi procedurami mającymi właściwie porozliczać należne cło i podatki. Wszystko rozpoczyna się w chwili dotarcia towaru na teren Unii, najczęściej będzie to wyładowanie kontenera w jednym z niemieckich portów. Po wypełnieniu i przekazaniu do urzędów całej dokumentacji konieczne będzie przewiezienie towarów do klienta końcowego. Trzeba będzie więc w tym celu zapewnić transport niemcy polska, może to być albo lądem, albo następnym statkiem do polskiego portu. Przez przeniesienie odprawy do innego kraju nasi przedsiębiorcy nie tylko tracą na to dużo mniej czasu, ale często sporo też oszczędzają.