Co znajduje się w składzie popularnych napojów energetycznych?

Duża ilość zaczynających swoją karierę sportową osób wielokrotnie sięga po tzw. napoje energetyczne i myśli, że jest to idealne źródło energii potrzebnej do odbycia jakiegoś treningu.
Tego typu myślenie jest jednak błędne, ponieważ nie należy mylić izotoników z “energetykami”, czyli napojami energetycznymi.

wizerunek

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Są to dwa całkowicie inne napoje. Jeśli istotnie nie masz tego typu potrzeby, nie powinieneś przyzwyczajać swojego ciała do picia napojów słodzonych. Jeśli nie masz pewności, czym w ogóle różni się energetyk od izotoniku, to kluczowym aspektem jest obecna w tym napoju ilość cukru oraz poziom szkodliwości tych napojów. Tu niestety pierwsze miejsce zajmuje “energetyk”. Popularne napoje energetyczne są napojami delikatnie gazowanymi oraz bezalkoholowymi, które mają stymulować nasze ciało do funkcjonowania. Ich skład ma za zadanie przeciwdziałać zmęczeniu oraz stawiać ludzi “na nogi” w takiej sytuacji, gdy mają oni kaca. Należy pamiętać o tym, że nie powinny go pić ani kobiety w spodziewające się potomstwa, ani osoby, które są uczulone na kofeinę.
W połączeniu z alkoholem, napoje energetyczne wywołują złudne uczucie trzeźwości oraz bardzo odwadniają organizm. W bardzo sporadycznych przypadkach picie napojów energetycznych może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Jedna puszka dowolnego energetyku może zawierać nawet 20 łyżeczek cukru, co jest cztery razy wyższą dawką od dozwolonego dziennego spożycia cukru.

W 250 ml napoju odnajdziemy kofeinę, która pobudza ośrodkowy system nerwowy, teobrominę, która stymuluje serce do działania czy kwas askorbinowy, czyli witaminę C. W 250 ml energetyku jest także inozytol, który reguluje ciśnienie tętnicze.

Kliknij śmiało ten odnośnik i użyj źródła, żeby poznać większą ilość danych na omawiany tu temat – one także Cię zaciekawią!

br>
Niezwykle interesują nas Wasze oceny. Czy masz pytania? Jeśli tak, to zapraszamy do kontaktowania się. Z radością odniesiemy się do najmniejszej wiadomości.

Reasumując, tego typu napoje trzeba pić utrzymując odpowiedni umiar.

Related Post