Jak powinna być napisana każda instrukcja obsługi?

Czasami są takie okoliczności, jakie powodują, że chcemy stworzyć jakąś prostą instrukcję obsługi. Jest to wydawać by się mogło bardzo prosta sprawa, jednak warto byłoby wiedzieć o tym, jakie konkretnie punkty powinniśmy w tego typu instrukcji zamieścić.
Słowo instrukcja pochodzi od łacińskiego wyrazu “uporządkować”.

instrukcja

Autor: Megan
Źródło: http://www.flickr.com
rozliczanie

Autor: David McSpadden
Źródło: http://www.flickr.com
Inaczej mówiąc instrukcja jest spisem poszczególnych kroków, które trzeba przeprowadzić w drodze do uzyskania określonego zamysłu. Jest to pouczenie, zbiór wskazówek oraz sugestii, które systematyzują zachowanie.

Jeśli chcesz uzyskać zbliżone dane na prezentowany temat, to najpierw zobacz tu i przenieś się do źródła (https://www.account-pl.eu/swiadczone-uslugi/doradztwo-podatkowe), a odnajdziesz tam mnóstwo nowych wiadomości.

Instrukcje są sporządzane po to, żeby ułatwić albo umożliwiać zamontowanie konkretnego narzędzia albo wykonanie określonej czynności. Instrukcja musi zostać napisana tak, żeby czytelnik prędko i konkretnie zapoznał się z rozwiązaniem konkretnego kłopotu. Instrukcja więc powinna być napisana jak najkrócej i krótko. Przy pisaniu instrukcji trzeba wyjaśnić i zobrazować kolejne etapy w porządku chronologicznym. Bardzo dobrym wyjściem jest używanie słów tego typu jak: “później”, “w dalszej kolejności” lub “potem”. Należy się posługiwać prostym, ale też technicznym i zrozumiałym dla wszystkich językiem.

Trzeba wyjątkowo wziąć pod uwagę wiek osoby, która będzie czytała taką instrukcję. Należy podawać precyzyjne i faktyczne rady odnośnie tego, co należy wykonać i w jaki sposób to zrobić. Taki tekst należy napisać w punktach albo w odmienny sposób, jaki usprawni orientację w danej problematyce. Podawane wskazówki nie mogą zostawiać żadnych wątpliwości. Należy się zatem zastanowić, czy osoba, która będzie czytała instrukcję, bez kłopotu zorientuje się co i w jaki sposób powinna zrobić.

Sprawdź też inny zbiór materiałów przedstawiających niniejszy temat – bez obaw – wejście za darmo (https://www.zdrowie-legionowo.pl/internista/), więc wejdź na ten link.

Trzeba pisać w formie bezosobowej, np.

: “należy”, albo “zabierz”, “zrób”, albo “przykręć”. Trzeba być przy tym osobą konsekwentną. Poza tym trzeba również stosować punkty, podpunkty oraz akapity, ponieważ instrukcja powinna być przejrzysta oraz czytelna.

Related Post