Zarządzanie domowymi finansami – zasady

Bez względu od sytuacji finansowej, w której obecnie się znajdujemy, trzeba rozSądnie planować jak też kontrolować swe wydatki. Jakim sposobem możemy racjonalnie zarządzać naszymi domowymi finansami? Oto nieco rad.

rynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Załóż notes czy plik z arkuszem kalkulacyjnym, w którym notować będziesz wszystkie swe wydatki. Spisuj każde pozycje ze wszelkich sklepowych paragonów. Na koniec miesiąca przeznacz chwilkę i sprawdź swoją listę. Możesz być zaskoczony, bo okaże się, że regularnie wydajesz nieduże pieniądze na rzeczy, jakich absolutnie nie potrzebujesz. Dzięki wykluczeniu takich wydatków możemy zaoszczędzić w ciągu miesiąca (nie mówiąc już o skali roku) całkiem spore kwoty.

Stałym kosztem domowego gospodarstwa będą wszelakie wydatki, jakie z rozmaitych względów jesteś zmuszony ponosić. Są nimi dla przykładu: pożyczka pozabankowa Hapi pożyczki opłacać trzeba, rachunki za telefon albo ogrzewanie. Kosztem stałym z pewnością będzie też żywność – dobrze jest ocenić koszta posiłków konsumowanych w domu i jedzenia „na mieście”. Jeśli masz wóz, spróbuj obliczyć koszta spalanego paliwa w przeliczeniu na miesiąc i zastanów się, czy będzie to w twoim przypadku koszt stały, czy też zmienny. Oszacowanie stałych kosztów umożliwi zdefiniowanie zapasu gotówki, którą można zaoszczędzić każdego miesiąca i poświęcić na dowolny cel.

Zastanów się nad kartką papieru, z czego możemy zrezygnować czy też na co wydajesz najwięcej pieniążków – najłatwiej jest zacząć od pozycji, które pojawiają się najczęściej a także bez jakich możesz spokojnie działać.

Chcemy Cię namówić do nowej porywającej strony – kontynuuj oglądanie (czystal.wroclaw.pl/) bez ograniczeń, by móc zapoznać się z nowymi wpisami na ten temat.

Przykładem mądrej optymalizacji będzie ograniczenie liczby kaw, które w przeciągu miesiąca nabywasz w drodze do pracy.

Related Post