Zarządzanie domowymi finansami – zasady

Bez względu od sytuacji finansowej, w której obecnie się znajdujemy, trzeba rozSądnie planować jak też kontrolować swe wydatki. Jakim sposobem możemy racjonalnie zarządzać naszymi domowymi finansami? Oto nieco rad.

rynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com

Załóż notes czy plik z arkuszem kalkulacyjnym, w którym notować będziesz wszystkie swe wydatki. Spisuj każde pozycje ze wszelkich sklepowych paragonów. Na koniec miesiąca przeznacz chwilkę i sprawdź swoją listę.

Kiedy interesuje Cię prezentowany temat, to odsyłam do źródła (http://www.rankingkont.pl/ranking-kont-dla-studentow/), ponieważ odnajdziesz w tym miejscu masę fascynujących zagadnień na ten temat.

Możesz być zaskoczony, bo okaże się, że regularnie wydajesz nieduże pieniądze na rzeczy, jakich absolutnie nie potrzebujesz. Dzięki wykluczeniu takich wydatków możemy zaoszczędzić w ciągu miesiąca (nie mówiąc już o skali roku) całkiem spore kwoty.

Stałym kosztem domowego gospodarstwa będą wszelakie wydatki, jakie z rozmaitych względów jesteś zmuszony ponosić. Są nimi dla przykładu: pożyczka pozabankowa Hapi pożyczki opłacać trzeba, rachunki za telefon albo ogrzewanie. Kosztem stałym z pewnością będzie też żywność – dobrze jest ocenić koszta posiłków konsumowanych w domu i jedzenia „na mieście”. Jeśli masz wóz, spróbuj obliczyć koszta spalanego paliwa w przeliczeniu na miesiąc i zastanów się, czy będzie to w twoim przypadku koszt stały, czy też zmienny. Oszacowanie stałych kosztów umożliwi zdefiniowanie zapasu gotówki, którą można zaoszczędzić każdego miesiąca i poświęcić na dowolny cel.

Zastanów się nad kartką papieru, z czego możemy zrezygnować czy też na co wydajesz najwięcej pieniążków – najłatwiej jest zacząć od pozycji, które pojawiają się najczęściej a także bez jakich możesz spokojnie działać.

Chcemy Cię namówić do nowej porywającej strony – kontynuuj oglądanie (czystal.wroclaw.pl/) bez ograniczeń, by móc zapoznać się z nowymi wpisami na ten temat.

Przykładem mądrej optymalizacji będzie ograniczenie liczby kaw, które w przeciągu miesiąca nabywasz w drodze do pracy.

Related Post