Własny biznes: nie tylko przywileje, ale także szereg obowiązków

Prowadzenie swojej firmy to dla niemałej liczby osób jedyna szansa na to, aby w ogóle mieć pracę. Decydując się na prowadzenie własnego biznesu, należy jednak wiedzieć, że wiąże się to z szeregiem obowiązków, których zaniedbanie może ściągnąć na naszą głowę wielkie kłopoty zarówno prawne, jak i finansowe. O czym powinno się wiedzieć, zakładając firmę? Jakiego rodzaju zagadnienia są naprawdę ważne?

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy, kto decyduje się założyć firmę musi pamiętać o kwestiach związanych z podatkiem – media it. Liniowy podatek dochodowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą niemającą charakteru rolniczego. Powinno się jednak pamiętać, że liniowy podatek (czytaj też umowa najmu samochodu) dochodowy nie zawsze okazuje się być rozwiązaniem dobrym. Czasami okazuje się, że o zdecydowanie korzystniej jest odprowadzać podatek (czytaj też dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) w tradycyjny sposób. Właściciel firmy musi także wiedzieć do kiedy PIT powinien trafić do fiskusa. Pytanie do kiedy PIT musi trafić do Urzędu Skarbowego tyczy się do wszystkich obywateli, którzy w konkretnym roku podatkowym osiągnęli konkretny dochód. Nie chodzi tu tylko o właścicieli firm. Obowiązujące na terenie naszego kraju prawo podatkowe związane jest z obowiązkiem płacenia podatków – kilometrówka.

księgowość

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Posiadanie własnej firmy i zatrudnianie dodatkowych osób to w przeważającej liczbie przypadków także konieczność wysyłania ich na szkolenia i służbowe wyjazdy. W takim przypadku konieczne jest rozliczenie delegacji. Kilometrówka to termin, który stał się znany dzięki grupie rozpoznawanych posłów.Warto jednak pamiętać, że w przypadku rozliczania delegacji termin kilometrówka ma wielkie znaczenie – media it sp. z o.o.. Jeśli pracownik jedzie w delegację własnym samochodem, jesteśmy zobowiązani oddać mu pieniądze za przejechane kilometry. W takim przypadku obowiązująca się stała stawka, która jest bardzo dokładnie podana przez aktualne przepisy. Niektórzy podkreślają, że o o wiele korzystniej jest zagwarantować pracownikom służbowy transport. Tyczy się to głównie tych sytuacji, gdy w delegację jedzie kilku pracowników i każdy miałby jechać swoim samochodem. Taka sytuacja jest bowiem dla zakładu pracy raczej nieopłacalna. A przecież delegacji trudno uniknąć. Zwłaszcza, jeśli firma ma się cały czas rozwijać.