Transportowanie towarów z Chin. O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Handel jest zajęciem, jakie jest niemal tak stare jak nasza ludzkość. Na początku była to raczej transakcja bardziej na zasadzie wymiany określonych towarów. Jedna strona miała coś czego potrzebowała druga i odwrotnie. Handel z reguły wiązał się z konkurencją, jednak tym bardziej dziś ta konkurencja jest ogromna. Już ciężej przebić się ze swoim pomysłem na interes, ponieważ rynek jest dosyć mocno przesycony różnymi towarami i usługami. Z tego powodu trzeba się w jakiś sposób odznaczać i być atrakcyjniejszą firmą dla klienta niż konkurencja. Niewątpliwą zaletą dla potencjalnych klientów jest niska cena. Z tego też powodu coraz więcej przedsiębiorców wchodzi w import z Chin. Jak przedstawia się tego typu współpraca oraz jakiego rodzaju formalności należy załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już na etapie negocjacji z dostawcą z Chin oraz dokładnie określić wszystkie szczegóły, łącznie z konieczną dokumentacją. Trzeba mieć na uwadze to, że musimy mieć komplet dokumentów w oryginałach jeszcze nim nasz towar oferta zostanie dostarczony do granicy z Polską. Jednak by dostać komplet dokumentów od strony chińskiej należy zapłacić całość za towar (klinkij). Z tego powodu musimy zdobyć całą sumę. Nawet jeżeli mamy w planach rozbić płatność na raty, to opłacenie całości i tak musi nastąpić w dosyć krótkim czasie. Jeśli w grę wchodzi spedycja kolejowa, taki transport zajmuje mniej więcej dwa tygodnie. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na dokonanie opłat i otrzymanie dokumentów, więc całość musi być wykonana dość sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia całości potrzebujemy konkretnych dokumentów. Istotne by były one po angielsku. Musimy załatwić list przewozowy, fakturę za towar. Tu ważne jest żeby faktura zawierała niezbędne informacje takie jak, nazwę towaru, ilość sztuk, cenę za pojedyncze sztuki towaru, wartość całości, sposób dostarczenia, informację dotyczącą tego skąd jest towar, jak również jego wagę netto oraz brutto. Prócz tego potrzebny będzie również dodatkowy dokument, a konkretnie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Należy bowiem wiedzieć, że niektóre towary dzięki świadectwu pochodzenia mogą mieć obniżone opłaty celne. Jak natomiast nie jesteśmy pewni co do niektórych wytycznych warto skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będzie nam groziło narażenie się niepotrzebne koszty wynikające z opóźnień. Takie opóźnienia wiążą się bowiem z dodatkowymi kosztami za przechowywanie towarów, które musimy gdzieś ulokować czekając na właściwe dokumenty.