Jakiego rodzaju doświadczenie i umiejętności powinni posiadać biurowi pracownicy w małych firmach

W wielu firmach, zwłaszcza tych mniejszych nie będzie osoby, jaka będzie się zajmować ściśle sprawami księgowymi. Przeważnie w takich sytuacjach samym rozliczaniem podatków zajmować się będzie wyspecjalizowane biuro księgowe, i dla właściciela takie rozwiązanie jest korzystne. Nie musi on płacić za cały etat dla księgowego, co przeważnie sporo kosztuje, odpada również obsługa związana z zatrudnienie czy też płacenie składek.

pracownik firmy

Autor: Ragnar Jensen
Źródło: http://www.flickr.com
Od biura rachunkowego otrzymuje się jedną fakturę, a dodatkowym plusem jest to, że najczęściej jest się zabezpieczonym na wypadek różnego rodzaju pomyłek w rozliczeniach. Najczęściej po stronie biura rachunkowego będzie także leżeć rozliczanie spraw kadrowych, więc rzeczy takie jak wysokość składek zus do zapłacenia czy też (pozostałe informację dostępne będą tu) rozliczenie chorobowego również właściciel firmy raczej dostanie . Oczywiście żeby się dało to wszystko prawidłowo obliczyć, to księgowi będą musieli dostać komplet niezbędnych informacji i dokumentów. Konieczne więc będzie dostarczenie wszystkich faktur sprzedaży, oraz wykazu poczynionych zakupów i innych kosztów poczynionych w liczonym okresie.

Lecz jeżeli nawet sprawami księgowymi będzie się zajmowało biuro, to powinno się w firmie mieć kogoś, kto będzie zarządzał codzienną pracą biura. A pomimo tego, co się może wydawać, takiej pracy nie będzie brakować, wręcz odwrotnie, czasami pojedyncza osoba naprawdę ma co robić. Do obowiązków jej przykładowo może się zaliczać codzienne odbieranie telefonów i listów, utrzymywanie harmonogramu urlopowego i pilnowanie badań pracowniczych.

Z tego też powodu powinna ona umieć na przykład sporządzić skierowanie na badania okresowe i później uzupełnić akta osobowe (sprawdź w poradniku przedsiębiorcy). Czasami tacy biurowi pracownicy powinni też mieć choć trochę orientacji w różnego rodzaju rozliczeniach firmowych. Bowiem jeśli będzie trzeba w pewnym momencie rozliczyć delegację pracownika czy też ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, to jednak dobrze by było, aby też się tym mogli zająć . Takich różnych obowiązków jest znacznie więcej, tak więc widać że nawet na stanowisku biurowym konieczna będzie duża wiedza.