Poligrafia: co to znaczy i czym się w istocie para?

Procesami tworzenia druku trudni się poligrafia. Od kiedy został on wynaleziony w tematyce tej zaszło sporo zmian.

Za twórcę druku uznawany jest Jan Gutenberg. To epokowe dla rozwoju druku, ale również dla kultury wydarzenie miało miejsce w XV wieku. Od tamtego czasu w tej tematyce zaszło wiele istotnych zmian, poligrafia rozwinęła się niezwykle mocno. Aktualnie poligrafia zajmuje się opracowywaniem tekstów i grafik, które będą później wydrukowane.

drukarnia

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

Na każdym etapie powstawania druków wykorzystywane są wspaniałe sprzęty, począwszy od komputerów, przez skanery aż do naświetlarki. Zapotrzebowanie na usługi poligraficzne jest ostatnio wielkie; por. tanie kartki pocztowe. Z drukami można spotkać się niemal na każdym kroku. Plakaty oraz ulotki są oczywiście właściwym przykładem dzieł poligrafa.

Szalenie nam przyjemnie, że przeznaczyłeś swój czas, aby przejrzeć nasz artykuł. Jeżeli masz chęć na inne, to kliknij link włókno ceramiczne i przejdź do następnej witryny.

Zapotrzebowanie na usługi świadczone przez poligrafię jest w dzisiaj niezwykle wielkie. Drukarnie i zakłady poligraficzne drukują już nie tylko plakaty oraz ulotki, ale także wizytówki, katalogi i sporo innych materiałów które służą wypromowaniu i reklamie.

Rozwój technik komputerowych sprawił, że coraz więcej dokumentów drukujemy we własnych domach, a książki przeczytamy w wersji elektronicznej. Wydawać się może, że w związku z tym drukarnie będą upadać. Ale tak tak nie jest. Nadal mają one sporo pracy, ponieważ pomimo dużego rozwoju techniki określonych rzeczy nie da się wydrukować bez korzystania z usług wieloletniego drukarza i dobrze wyposażonej drukarni. Ciągle pokazują się tak naprawdę książki i gazety w dobrze nam znanej papierowej formie.

druk, prasa drukarska

Źródło: http://www.sxc.hu
Z rąk drukarzy pochodzą także kalendarze, notesy, przeróżnego rodzaju dokumenty, druki promocyjne, w tym najchętniej stosowane przez zróżnicowane podmioty ulotki. Zmieniła się mimo wszystko technologia ich robienia. Współczesne drukarnie korzystają z nowoczesnych zdobyczy techniki; więcej Grawipol. Z tego względu proces przygotowywania produktów do druku i sam ich druk przebiega zdecydowanie szybciej. Jakość wydruku też jest oczywiście lepsza niż kilkanaście lat temu, nie mówiąc już o drukowaniu – złap promocje na nadruk na tkaninach -> http://www.tritex.pl/ – z czasów Jana Gutenberga. Materiały do drukowania nie są już opracowywane przez zecerów, w obecnych drukarniach zajmuje się tym desktop publishing.
Kategoria: szkolnictwo
Tagi: ,