Odliczenie podatku VAT wciąż sporym kłopotem dla niejednego podatnika

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma ustalone powinności względem urzędu skarbowego. Urząd chce mieć wiedzę jaka jest nasza sprzedaż, co nabyliśmy, oraz jaki mamy z tego zarobek lub straty. Jednym z pożądanych przez fiskusa dokumentów jest deklaracja VAT. Tyczy się ona wyłącznie przedsiębiorców, którzy pozostają płatnikami VAT. W tym celu należy sporządzać specjalną ewidencję VAT. Deklaracja VAT w zależności od typu odliczenia musi zostać dostarczona w wyznaczonym terminie.

podatki

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęstszą bolączką właścicieli firm jest brak odpowiedzi na pytanie, od których towarów można odliczyć podatek (czytaj też rachunek czy faktura) VAT (deklaracja VAT). Fakt ten jest skutkiem dużego skomplikowania przepisów prawa, ale również z niedostatecznej wiedzy przedsiębiorców. Na przykład. Ze strony przedsiębiorców padają pytania typu: „Jestem właścicielem samochodu ciężarowego bez świadectwa homologacji, czy mogę odliczyć podatek (czytaj też czynny żal) VAT od tankowanego paliwa?” Co to jest homologacja? Homologacja to najkrócej wykaz danych technicznych, które winien spełniać dany pojazd, by mógł zostać zarejestrowany oraz dopuszczony do ruchu (jak kupić samochód z homologacją).

Dlatego też na powyższe pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo winno być bardziej uszczegółowione. Coraz częściej przedsiębiorstwa korzystają z dotacji unijnych. Dotacje unijne w kontekście VAT również stanowią dla właścicieli firm duży kłopot (więcej o dotacjach unijnych). Ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ kwestia ta jest dość zagmatwana. Otóż po pierwsze, nie nie istnieje jeden rodzaj dofinansowania, po drugie, dotacje unijne są pozyskiwane z przeróżnych źródeł dotowania.

Bez względu na typ i źródło pochodzenia ogólnie dofinansowanie unijne można podzielić na dwie kategorie: wypłacane oraz otrzymywane, które w dalszej kolejności dzielą się na podkategorie. Jeśli chcemy uzyskać informację czy możemy odliczyć VAT na konkretnym przykładzie, należy zgłębić temat. Jeżeli trapią nas Jakieś wątpliwości najlepiej poradzić się specjalistów. Jeżeli chodzi o podatek VAT, możemy spróbować zaczerpnąć informacji u źródła, czyli w urzędzie skarbowym w dziale VAT. Na nasze nieszczęście, urzędnicy rzadko chętnie służą pomocą, ale do naszej dyspozycji mamy biura doradztwa podatkowego.