Pomysł na biznes – budowa hal produkcyjnych pod najem

O ile poszukujesz pomysłu na firmę, pragniesz ulokować pieniądze w ciekawy sposób oraz boisz się ryzyka – ten materiał z całą pewnością jest dla Ciebie. Napisałem go z myślą o ludziach, którzy dysponując stosownymi środkami szukają pomysłu na budowlę z wysoką stopą zwrotu, bezpiecznego oraz wypróbowanego w innych krajach WE. Mam dla nich wyjście – pobudowanie hali produkcyjnej pod najem.

hala produkcyjna

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

Po wejściu Polski do UE nasze granice zostały otwarte dla zachodnich przedsiębiorców. Bardzo wielu z nich zdecydowało przenieść swój zakład do naszego kraju.

Przedsiębiorstwa te działają na zasadzie dzierżawienia magazynów, hal produkcyjnych. Szukają lokali o dużych powierzchniach, najczęściej z zapleczem socjalnym itd. Lokata w hale przemysłowe jest zatem strzałem w dziesiątkę (więcej o halach produkcyjnych). W Polsce powstają całe regiony ekonomiczno-handlowe lub też ściśle fabryczne. Posiadanie gruntu w sąsiedztwie rozwijających się biznesmenów zapewni nam nie wyłącznie stałych najemców, lecz też efektywne wykorzystanie działek.

Badania pokazują, iż zainteresowanie tego rodzaju usługami jest ogromnie duże i bez ustanku rośnie. Nie potrzeba wiele, ażeby stać się konkurencyjnym na owym rynku. Dobrze jest niemniej jednak zadbać o główne funkcjonalności danej hali przemysłowej a także infrastrukturę parceli – bliskość do drogi, podłączenia elektryczne itd.

Ile kosztuje postawienie hali na wynajem? Koszta są oczywiście zróżnicowane, a warunkiem ostatecznym jest rzecz jasna wielkość danej hali (informacje o projektowaniu hal magazynowych).polecam program pit za 2019 program pit za 2019Od jej powierzchni bowiem, w połączeniu z lokalizacją jak też głównymi funkcjonalnościami zależy ostateczny koszt budowy. Estetyka samego wykonania ma mniejsze znaczenie, niemniej jednak użycie godziwych materiałów oraz dbałość o szczegóły będą dodatkowymi plusami za najmem akurat naszego obiektu.

hala

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com

Szacuje się, iż koszty wybudowania hali o rozmiarach 15 m x 30 m x 4 m, z blaszanym pokryciem dachu waha się od 260 do 340 tysięcy zł (zobacz ceny hal stalowych). Szacując, że średni koszt wynajmu podobnego obiektu wynosi ok. 10 tys. złotych, koszta ulokowanego kapitału zwrócą się po około 3 latach.

Właściciele mniejszych hal przemysłowych mogą mieć nadzieję na czynsz w wysokości kilku tysięcy złotych.