Jak odpowiedzialnie zarządzać przedsiębiorstwem?

Na konkretne zarządzanie przedsiębiorstwem wpływa kilka istotnych czynników. Każdy z nich musi być ze sobą odpowiednio połączony. Służy temu dobrze spasowany system zarządzania. W każdej firmie działają trzy systemy zarządzania: zarządzanie bezpieczeństwem pracy, przyrodą i jak wiadomo jakość. Systemy te nie są w stanie działać osobno, muszą być ze sobą połączone w jedne system. Aby to przeprowadzić utworzony został zintegrowany system zarządzania.

praca

Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com

Wykorzystywany zintegrowany system zarządzania w konkretnej większości firm oparty jest na normie ISO. Dla osób ,które tam właśnie pracują, w takim przedsiębiorstwie oznacza to, że pracodawca dba o BHP. Z kolei klienci którzy korzystają z usług takiego rodzaju przedsiębiorstwa są w stanie nabrać pewności, że proponuje ono (w zależności od branży) wysokiej jakości usługi albo przedmioty. Korzyści z takiego właśnie systemu zarządzania (czytaj więcej) odnoszą więc obie strony: przedsiębiorstwa i ich klienci. Przedsiębiorstwa które posiadają zintegrowany system zarządzania staje się bardziej konkurencyjne pośród innych działalności gospodarczych tej samej branży. Produkcja i obrót artykułami żywnościowymi powinny się odbywać tak, aby żywność w żaden sposób nie straciło na wartości, była odpowiednio przeznaczona dla konsumentów. Sprzyjać ma temu HACCP. Znany HACCP jest to metoda zastosowana w zakładach wytwarzających żywność. Ma ona zabezpieczyć każdy etap produkowania żywności tak, aby z zakładu produkcyjnego wychodziła żywność bezpieczna dla konsumentów. W naszym kraju znajduje zastosowanie Kodeks Żywnościowy. Obowiązujące w nim zapisy są podstawą działalnościsystemu HACCP.

zarządzanie

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na wdrożenie systemu dbają o szkolenia swoich pracowników, ponoszą nikłe straty, stale zmieniają swój park maszynowy. A wszystko to jest ukazane zadbaniem o wysoką jakość produkowanych produktów żywnościowych. System HACCP przynosi korzyści tak naprawdę konsumentom. Mają oni przekonanie, że sięgają po bezpieczną żywność, że jest ona nieprawdopodobnie wspaniałej jakości. Obowiązek funkcjonowania systemu HACCP został nałożony na firmy na mocy uchwały.