Jak rozliczyć delegację i co wskazane jest wiedzieć o raporcie RMUA i podatku od produktów oraz usług

Jeżeli jako pracodawca wysyłamy pracownika w podróż, z pewnością powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób wygląda rozliczenie delegacji. W końcu wyjazd na delegację wiąże się z różnymi kosztami, takimi jak wyżywienie, noclegi lub transport. Należałoby wiedzieć, że za termin podróży pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. Jeśli na własną rękę aranżuje on sobie nocleg, transport bądź wyżywienie, też ma obowiązek otrzymać za to zwrot.

własna firma

Autor: WKÖ E-Center
Źródło: http://www.flickr.com

Wszelkimi kosztami jest obciążony pracodawca, ponieważ to on decyduje o sprawowaniu obowiązków zawodowych poza miejscem czy też miejscowością pracy – rozliczenie delegacji krajowej. Jeżeli chodzi o należności połączone z dietą, to w dzisiejszych czasach dieta dla pracownika w podróży wynosi 30zł za dobę. Jest ona sumowana od czasu rozpoczęcia podróży do terminu jej zakończenia oraz powrotu do normalnego trybu pracy. Chlebodawca powinien także zapewnić środek transportu bądź zwrócić pracownikowi finanse za przejazd, bez względu na to czy jedzie on pociągiem czy własnym wozem (wtedy odbiera zwrot za paliwo). Powinno się jednak pamiętać, że jeżeli na osobistą rękę organizujemy sobie transport mebli wrocław bądź nocleg, to potrzebnie powinniśmy przedstawić potem pracodawcy rachunki za te usługi. Jedynie wówczas będzie posiadał podwalinę do zwrócenia kosztów. Rmua to dokument, który jest wystawiany poprzez ZUS. Ofiarowany jest dla osoby ubezpieczonej, jest on przekazywany wszelkiego miesiąca poprzez płatnika składek. Formularz ten zawiera istotne informacje, takie jak prawa do świadczeń bądź potwierdzenie objęcia ubezpieczeniem – .

Nadzwyczaj ważkie jest to, żeby raport RMUA był dawany co miesiąc, w stosownym terminie, którego nie należy przekraczać – szukaj na Podatek od towarów i usług został wprowadzony w Polsce przez ustawę z 8 stycznia 1993 roku. Jest to podatek, który pobierany jest za każdym razem, gdy przebiega obrót produktami czy usługami. Takiemu opodatkowaniu podlega między innymi eksport oraz import produktów, odpłatna dostawa towarów, a także wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów bądź wydanie artykułów w oparciu o leasing.