Co dzieje się z przejętą własnością dłużnika przez komornika? – kilka najważniejszych informacji w tym zakresie

Przejęcie mienia przez instytucję komorniczą nie jest dziś rzadkością. Łamiący prawo i korzyści innych dłużnicy tracą w ten sposób najróżniejsze mienie – od pojedynczych sprzętów po duże posiadłości. Przedmioty przejęte przez komornika są też oddawane pod licytację, której przebieg jest udostępniany do publicznej wiadomości.

najnowszy artykuł

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Rzeczy, które posiadł komornik, a które nie zostały oddane do obrotu handlowego, podlegają publicznym licytacjom. Nie wszystkie przejęte własności rzecz jasna nadają się do obrotu i oddania ich stosownemu przedsiębiorcy. Gdy nie mogą lub po prostu nie ma możliwości wyprzedaży, na wniosek wierzyciela komornik Goleniów wystawia mienie pod licytacje.

Są to decyzje instytucji komorniczych – to w ich gestii leży ustalenie konkretnego sposobu przejęcia rzeczy. Strony kancelarii komorników w większości miast zawierają ogłoszenia, obfite w drobiazgowe dane i ceny licytowanego mienia. Przedstawiają one licytacje tego mienia, które w danej chwili posiada legalnym wyrokiem sądu komornik. W obwieszczeniu o licytacji mienia znajdziemy, poza paroma szczegółami jak miejsce i godzina licytacji, również cenę wywoławczą, osobiste dane komornika czy numer kont do przelewu kwoty za mienie.

Absorbuje Cię mieszczący się w tym portalu tekst? Kliknij zatem oprócz tego tutaj oraz przeczytaj więcej na tej witrynie (https://psmtechnik.pl/kasetony,10,pl) na opisywany temat.

Nie jest przy tym ważne czy licytacje dotyczą samochodów, większych nieruchomości czy budynku mieszkalnego – więcej pomocnych wskazówek.

Warunki postępowania z przejętym mieniem przez komornika reguluje kodeks cywilny. Najważniejsze zapisy w tej kwestii zmieniały się przez kilka dobrych lat. W tej chwili szybkim sposobem przejrzenia własności komorniczych oddanych pod licytacje jest przegląd lokalnych i centralnych stron komorniczych. Największą z nich jest portal Podejrzymy tam sporo aktualnych licytacji, oddzielne dla nieruchomości, oddzielne dla ruchomości (czyli dóbr materialnych). Jak to bywa w rozbieżności cen w licytacjach, progi kwot są ogromne – od kilku złotych do całych milionów: przeczytaj więcej.

Ceny własności przejętej przez komornika, są ustalane przez rzeczoznawcę. Zapisy Kodeksu Cywilnego regulują cenę wywołania w pierwszym terminie publicznej licytacji na 75 procent ceny szacunkowej.

Jeśli tego typu problematyka jest dla Ciebie istotna, to śmiało zerknij na serwis, który na pewno też przypadnie Ci do gustu!

Brak ofert w pierwszym terminie skutkuje obniżką cen wyjściowych do 50 procent wartości oszacowanej na początek.