Zalety elektrod stosowanych do pomiaru ph. Co należy widzieć?

Pomiar ph odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Jest on także istotny w produkcji i wielu innych procesach. Nic więc dziwnego, że elektrody do pomiaru ph są na bieżąco stosowane przez pracowników laboratorium.
Bez wątpienia nie są to elementy tanie, ale przy zachowywaniu wszystkich zasad dotyczących eksploatacji elektrod można bezpiecznie stosować je przez nawet kilka lat. Właściwie każde laboratorium badawcze stosuje elektrody do pomiaru ph. Pomiar mętności i inne chemiczne metody służące przeprowadzeniu pomiarów odczynu mieszaniny bądź produktu jest jednym z bardziej podstawowych zabiegów, jakie tylko można sobie wyobrazić w laboratorium przetwornik ciśnienia. Co prawda, zarówno w laboratoriach analitycznych, jak i przy wszelkich procesach tego typu zabiegi są z każdym rokiem coraz bardziej zautomatyzowane, niemniej możemy spodziewać się, że elektrody do pomiaru ph jeszcze przez dłuższy czas będą używane przez chemików.

Może Cię również zainteresować:

praca w laboratorium

Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com

To proste w budowie urządzenie sprawia, że możemy przykładowo zadecydować o dopuszczeniu produktu do sprzedaży albo nie. Za pomocą tak zwanego ph – metru możemy także określić, czy osoba, która poddaje się badaniom ma płyny ustrojowe o właściwym odczynie czy też nie. Nic więc dziwnego, że tego typu urządzenia są chętnie używane.

laboratorium

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Pomiar mętności  i odczynu badanej substancji jest niezwykle prosty, a czas przeprowadzania takiego badania jest bardzo krótki. Dzięki temu można szybko uzyskać satysfakcjonujące nas rezultaty. Pomiar ph z udziałem elektrod ma różne zalety, ale głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze tego typu metody spośród innych dostępnych metod analitycznych jest potwierdzona badaniami skuteczność i wiarygodność przeprowadzanych pomiarów. Pomiar mętności jak również pomiar ph za pomocą zwykle elektrody szklanej to jedne z częściej wykonywanych rutynowo operacji w laboratorium chemicznym, bez względu od branży.

Porównaj: więcej pod adresem

Niestety, obecnie działa niewielu producentów takiego asortymentu, stąd też ceny urządzeń używanych do pomiaru ph są zwykle wyższe i na zakupienie nowego, fachowego sprzętu stać tylko laboratoria będące w nienagannej kondycji finansowej.