Polityka personalna prowadzona w firmie to bardzo ważna sprawa

Polityka personalna jest jednym z głównych filarów strategii przedsiębiorstwa. Procedury i zwyczaje które odnoszą się nie tylko rekrutacji nowych pracowników, ale również ich wynagradzania i motywowania, mają istotny wpływ na atmosferę oraz efektywność pracy podwładnych. Jak podejmować właściwe decyzje personalne we własnej firmie?

w firmie

Autor: Sustainable Economies Law Center
Źródło: http://www.flickr.com

Na ogół błędem, popełnianym przez właścicieli firm w przypadku rekrutowania podwładnych, jest powierzenie owego zadania osobie zupełnie nieorientującej się w zagadnieniach mających wiązek z polityką personalną. Przesłane dokumenty aplikacyjne czy typowa rozmowa kwalifikacyjna zwykle są niewystarczające do tego, by ocenić rzeczywiste umiejętności kandydata.

Toteż rekrutacja powinna być zlecona rekruterowi, który zna współczesne metody przyjmowania pracowników. Coraz częściej spotykane są m.in. testy predyspozycji czy testy zadaniowe. Pamiętajmy, iż nawet najdłuższa rozmowa nie odda rzeczywistych umiejętności kandydata. Skutkiem tego, planując proces rekrutacji, należy wcześniej przemyśleć kwestię jej właściwej organizacji.

Dzięki temu będziemy mieć pewność, że decyzja, którą podjęliśmy jest właściwa. Polityka personalna w firmie opiera się także na opracowaniu konkretnych zasad awansowania pracowników. Tylko jasne określenie warunków, których spełnienie daje możliwość starania się o awans, pozwala na wiarygodną ocenę kadry. Jedną z bardziej niezręcznych sytuacji w firmie są promocje wręczane na podstawie osobistych sympatii pracodawcy, podczas gdy powinno być to wyróżnienie realne dokonania. Jako pracodawca musimy przykładać dużą uwagę do konsekwencji w motywowaniu zespołu.

Zebranie pracowników

Autor: Manchester University Maths
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli stosujemy premie, przydzielajmy je uczciwie. Jeżeli motywujemy, róbmy to w taki sposób, aby pracownik jasno wiedział, co uzyska spełniając nasze wymagania.

Niesamowicie fascynujący artykuł, prawda? Przeczytaj też inne posty, gdyż tam nasza strona (http://alglas.pl/) jest nie mniej wciągająca i pochłonie Cię w całości.

Tylko konkretne wyznaczenie zasad przyznawania dodatkowego wynagrodzenia, jak też konsekwencja w działaniu pozwolą na realizowanie właściwej polityki personalnej w przedsiębiorstwie.