Jak co roku zbliża się rozliczenie PIT? Można pomyśleć o tym, komu przekazać 1% podatku

Polacy rok w rok rozliczają się na podstawie tak zwanego PITu. Dzięki temu mają możliwość przekazania jednego procenta własnego podatku w sprawie uprawnionych do tego instytucji. W naszym kraju posiadamy możliwość przekazania procentu naszego podatku do jednej z ponad ośmiu tysięcy instytucji.

pieniądze

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Tylko od nas zależy komu będziemy chcieli podarować nasz procent. Jeśli nie wiemy na jaki cel chcemy przekazać, to najlepszym pomysłem będzie 1% podatku lista, którą znajdziemy w internecie. Wyodrębniamy kilka rodzajów instytucji w których możemy dalej poszukiwać wybranej instytucji. Wyróżniamy tak zwane podmioty do spraw trudności sytuacji życiowych jak również (masz więcej pytań?) działalności wspierających. Wyróżnia się tutaj tego rodzaju podkategorie, jak po pierwsze działalność charytatywną, pomoc rodzinom w potrzebie, organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych, emerytów, kombatantów czy też rodzin zastępczych.

Kolejną kategorią są podmioty chronienia zdrowia. Do tej grupy możemy zaliczyć przede wszystkim podkategorie związane z ochroną oraz promocją zdrowia jak również walce z uzależnieniami. Następną kategorią na jaką można podarować jeden procent podatku to ochrona praw (polecamy jwp.pl). Zaliczamy tutaj tego typu podkategorie jak kroki na rzecz macierzyństwa i rodzicielstwa, chronienie praw człowieka, chronienie praw konsumenckich czy też działania na rzecz praw kobiet i mężczyzn. Kolejne kategorie to również przeciwdziałania bezrobociu czy też nauka i kultura, do której zalicza się szkolnictwo wyższe czy też ekologię a także ochronę zwierząt. Kolejną kategorią stanowią działalności międzynarodowe i wspólnotowe,powiązane nie tylko z wypromowaniem regionu jak również z działalnością integracyjną z Europą. Spójrz tu: .

Inne podmioty natomiast mogą skupiać się bezpośrednio na państwie i stabilizowaniu a także rozpowszechnianiu tradycji narodowej lub też promowaniu kraju za granicą. Następnym rodzajem przedsiębiorstw, na jakie mamy szansę oddać jeden procent swojego podatku jest sport i turystyka. Bezpieczeństwo publiczne jest kolejną ogólną kategorią na jaką możemy przekazać swój jeden procent podatku – do wyboru jest m.in. ratownictwo czy obronność państwa. W tym miejscu więcej na temat: wyjaśnienie.