Co możesz zrobić z górą gruzu, która pozostała po zburzeniu starej budowli?

Obywatele wszelkich miast borykają czasem z kłopotem, który trafia na tych którzy planują wyburzyć pozbyć się starej szopy.
Najczęściej jest to ambaras osób mieszkających w centrach miast. O czym mowa?

Omawianym zjawiskiem jest wywóz gruzu. Niestety w Rzeczypospolitej usuwanie materiałów powstałych wskutek niszczenia budowli z kamienia jest objęte pewnymi określonymi w ustawie prawami.

kontenery

Źródło: http://sxc.hu/

Przede wszystkim nie możemy wyrzucić gruzu na śmietnik, o ile nie pochodzi on z remontu mieszkania. Zachowanie takie jest karalne.Na dodatek nie każdy może taki gruz wywozić. Niestety, lecz trzeba zamówić kogoś, kto wyrobił sobie właściwe pozwolenia.Stąd zaistniało na rynku polskim sporo firm oferujących wynajem kontenerów (jak do których możemy wsypywać jakiekolwiek odpadki nie będące pochodzenia organicznego. Przymus takiego działania wynika stąd, iż tzw.

Czy ciekawią Cię tego typu wątki? Jeśli tak, to jeszcze więcej (https://www.happytree.com.pl/) takiego typu postów znajdziesz na naszej nowej stronie. Namawiamy!

opłata śmieciowa, którą płacą mieszkańcy, zwykle nie obejmuje wywozu oraz utylizacji gruzu i tego typu odpadów budowlanych. Wbrew przekonaniom gruz nie jest jedynie bezużytecznym odpadem pozostającym po zburzeniu budowli. Na polskim rynku jest całkiem sporo firm, które parają recyklingiem gruzu betonowego albo asfaltowego. Przy wyburzaniu budowli pracują specjalistyczne kruszarki, które odseparowują fragmenty betonowe od metalowych części potem kruszą większe bloki na drobniejsze kruszywo. W ten sposób pozyskany materiał można jeszcze raz wykorzystać, przykładowo: do budowy ulic, fundamentów, estakad. Decydując się na to rozwiązanie zaoszczędzimy na kosztach wywózki odpadów. Należy najpierw sprawdzić, czy zatrudniona firma posiada zezwolenie na zabieranie gruzu budowlanego i jego przeróbkę. Jeśli jednak pozostawić dla siebie gruz z wyburzania budowli, posiadasz prawo zużyć go do pewnych rzeczy.

kontenery

Źródło: sxc.hu

Odpadów budowlanych nie można składować na swej działce, ale możemy je wykorzystać w inny sposób. Rozdrobniony gruz przyda się do umacniania wzniesień, zagęszczania ścieżek
i podjazdów – kawałki betonu nie zsuwają się tak jak sypka ziemia. Gruz możemy też wykorzystać przy tworzeniu ogródka – przy słabo przepuszczającej wodę ziemi rozdrobniony beton zapewni korzystny drenaż. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji, a nie miałeś pojęcia do teraz o takich firmach zajmujących się wywozem gruzu, zadzwoń do jednej – np. do Oxus. Specjalistyczna firma nie dość, że samodzielnie zajmie się pozbieraniem gruzu, to najczęściej pomoże przy burzeniu starego budynku.
Kategoria: szkolnictwo
Tagi: , , ,