Podatki za wynajem mieszkania.

Podatki w naszym kraju są dość zagmatwane. Można stwierdzić, iż praktycznie płacimy je od czegokolwiek. Też właściciel mieszkania najmowanego musi płacić podatek za najem. Posiada on aczkolwiek szansę wyboru typu opodatkowania, co ma wpływ na wysokość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo posiadają osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej w zakresie najmu.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na szczeblu 8,5% oraz rozliczanie na podstawach ogólnych- stawki w wysokości 18% bądź 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed zapoczątkowaniem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona wyłącznie na zawsze, gdyż można go zmienić przed początkiem kolejnego roku podatkowego.

Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje plusy i minusy. W przypadku gdy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezagmatwane i stosunkowo nieduże, nie każdorazowo jest właściwym rodzajem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje jedynie do sumy 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już w dużej mierze wyższy i wynosi 20%. Należy samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to w tym przypadku można odpisać koszta pozyskania przychodu takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, koszty na wyposażenie i meble, wynagrodzenie pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest opłacalny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły koszty między innymi związane z odnowieniem mieszkania.

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj podatku za najem mieszkania, czyli wynajem podatek, winniśmy zasygnalizować o tym zdarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy reguluje się co miesiąc zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a ryczałtowy zgodnie z art.

Skoro chcesz odnaleźć także inne takiego rodzaju materiały, to być może wskazówki z www, które pod tym linkiem są opublikowane będą dla Ciebie bardzo cenne.

21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i przelać go na rachunek urzędu skarbowego w czasie do dwudziestego dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.