Rozproszone przetwarzanie danych

Od lat trwają prace mające na celu zaprojektowanie prototypowego komputera kwantowego. Ma być on tańszy od do tej pory używanych superkomputerów, a przez jego zdumiewające możliwości obliczeniowe będzie on niezastąpiony w kryptografii i przetwarzaniu informacji.

Komputer all-in-one Wind AE2220

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Dotychczas do tego rodzaju zadań stosowano bardzo drogie superkomputery, technologia nanosi jednak pewne ograniczenia na takie maszyny. Skomplikowane obliczenia cały czas zajmują superkomputerom wiele lat. W ostatnim czasie opracowano nietypowy sposób przetwarzania informacji – przetwarzanie rozproszone. Zadanie obliczeniowe jest w takiej sytuacji podzielone między biorące udział w projekcie komputery, a całość informacji jest kompilowana w tzw. chmurze.

Naukowe zastosowanie chmury

Daje to możliwość zrzeszania w sieci superkomputerów, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy zwykłych, domowych komputerów. Uczestnikom projektów badawczych zostają przekazane pakiety danych, które ich komputery opracowują, następnie opracowane dane są wysyłane na oddzielny serwer, gdzie się je łączy. Szkoły wyższe i stowarzyszenia akademickie zachęcają do współpracy w przedsięwzięciach.

Time sheet

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Oprogramowanie sterujące całym projektem jest dostępne za darmo w sieci, należy jedynie wyszukać w Internecie frazę „cloud computing”, żeby zdobyć dokładne informacje. Obecnie działające przedsięwzięcia dotyczą głównie spraw z zakresu nauk ścisłych. Uczestnik za udział w przedsięwzięciu dostaje wirtualne punkty i jest regularnie informowany o postępie badań.

Komercyjne wykorzystanie chmury

Przedsiębiorstwa działające w branży IT błyskawicznie wymyśliły komercyjne wykorzystanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednorazową opłatą w granicach kilku tysięcy złotych. Dotyczy to głównie oprogramowania graficznego i edytorskiego. Zamiast tego stworzono usługę abonamentową, która polega na korzystaniu z oprogramowania znajdującego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to rozwiązanie, które pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT.

Jeśli zainteresował Cię prezentowany tekst, to bardzo dobrze, ponieważ ten opublikowany poniżej (http://mojekonferencje.pl/tychy) także zawiera podobne informacje – nie czekaj, tylko sprawdź go.

Wynajem programów jest bowiem korzystny pod względem finansowym dla obu stron wykorzystujących to rozwiązanie.