Nowoczesne wysypisko śmieci

Ochrona środowiska od jakiegoś czasu jest jednym z ważniejszych dziedzin naszego życia społecznego. W TV, radiu oraz prasie dużą część programu zajmują programy o owej tematyce w bardzo różnych odsłonach. Panie z głośnika doradzają nam, jak ekologicznie czyścić mieszkanie. Nawet telefony komórkowe poniektórych producentów reklamowane są jako ekologiczne, bowiem do wyprodukowania ich wykorzystane zostały materiały do których wyprodukowania zostały wykorzystane odpady. W hipermarketach kupujący naciskają na sprzedawców, ażeby pakowali artykuły w bio-degradowane torby.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną dbałość można zauważyć jeżeli chodzi o gospodarzenie odpadami w gminie. Zawsze zastanawiałem się, co robi się z odpadami które wyrzucam do gustownego kosza na śmieci. Niewątpliwie następuje utylizacja odpadów. Niezwykle ciekawym jest, jak przebiega tenże proces w dobie ekologii. Otóż nie jest to wcale taka prosta sprawa. W pierwszej kolejności do firmy utylizacji odpadów przybywa samochód z odpadami, następnie zostaje on zważony i ciężar jest dźwigany do automatycznej sortowni, w której za pomocą systemu sit oraz bębnów odpady zostają wstępnie rozdzielone wedle wielkości.

Odpady (zobacz więcej) biologiczne skierowywane są wprost do kompostowni, gdzie poddawane są one silnemu procesowi dotlenienia oraz fermentacji, przerabiane są w biologiczny nawóz, po czym wyprzedawane. Pozostałe odpady są przenoszone do dalszego samoczynnego procesu segregowania, w wyniku jakiego rozdziela się od odpadów butelki plastikowe i automatycznie sortuje według kolorów. Na dalszym etapie utylizacja odpadów przedstawia się tak, że z pozostałej masy separowane jest szkło i wszelkiego rodzaju ostre elementy a następnie metale, papier itp.

Gorąco namawiamy do zgłębienia większej ilości artykułów na ten temat. Jeśli Cię on ciekawi, to zobacz stronę (http://www.zielonaprzestrzen.pl/realizacje/aranzacje-ogrodow/), na której umieszczone są uzupełniające teksty.

odpady, również metale kolorowe. W następnej kolejności Pozostałości odpadów miażdży się w bele za pomocą specjalnej prasy (kompleksowy artykuł o recyklingu odpadów).

Na obszarze takich dzisiejszych zakładów nierzadko znajdują się stare składowiska śmieci, które to teraz mają „drugie życie”. Wcześniej należycie zabezpieczane, gazy gnilne odprowadzane rurami wykorzystywane są do ogrzewania zakładu. Tego rodzaju system utylizacji odpadów pozwala spełnić restrykcyjne normy ekologiczne. W powyższym materiale został opisany jeden z najnowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów. W Polsce przybywa ich z każdym rokiem.