W jakim terminie trzeba obecnie wydać fakturę do paragonu?

Z roku na rok przybywa nam przepisów. Każdy biznesmen prowadzący własną firmę musi ciągle być na bieżąco w sprawach księgowo-prawnych. Nie jest prosto orientować się w ciągłych zmianach, toteż mało kto decyduje się na prowadzenie swojej firmy. W necie można niemniej odnaleźć sporo informacji na nadmieniony temat.

Rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Działają profesjonalne portale, które oferują rzetelną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy: zwolnienie z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu czy obowiązek podatkowy, żeby takie informacje zdobyć. W niniejszym artykule będzie podjęta kwestia czasu, w jakim współcześnie każda firma ma powinność wystawić fakturę do paragonu.Na wstępie należy uściślić kwestię wydawania paragonu i faktury.

Jeśli chcesz sprawdzić rzetelność informacji umieszczonych tej publikacji, to kliknij tutaj i zweryfikuj u źródła (https://szukasz-pracy.pl/czyszczenie-i-sortowanie-pora/) a zdobędziesz całkowitą gwarancję w tej sprawie.

Otóż każdy przedsiębiorca ma zobowiązanie wystawić paragon konsumentowi, który prowadzi własny biznes, jak i temu, który jest osobą prywatną. Jeżeli nie zostanie wydany paragon, to biznesmen który tego zaniedba naraża się na dotkliwe konsekwencje, bowiem popełnia wykroczenie zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wtenczas zostają na niego nakładane kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wydania faktury VAT. Jeżeli kupujący zażąda jej okazania, to ekspedient ma zadanie spełnienia żądania kontrahenta. W przypadku nie zrealizowania owej prośby handlarz popełnia wykroczenie, które normuje wyżej wspomniany „Kodeks karny skarbowy”.

Czy wiesz, że więcej odnajdziesz w treści innego serwisu? To właśnie w nim znajdziesz dokładniejsze dane w odniesieniu do omawianej tutaj problematyki.

Wobec tego do kiedy zbywca musi okazywać wspomnianą fakturę VAT?

Do roku 2013 nie było konkretnej odpowiedzi na tak sformułowane zapytanie. Otóż możliwe było działanie w dwojaki sposób wobec sprzedawcy, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał wydania faktury. Można było wystawić mu ją w terminie do 7 dni od wystawienia paragonu. Ten czas był unormowany przez zasady ustawy o VAT. Można było również wystawić fakturę nawet do trzech miesięcy od wydania danego paragonu. Ten czas z kolei stabilizowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu ekspertów ten drugi termin wskazywała jako akuratny. Obecnie przepisy są sprecyzowane i każdy ekspedient ma taki obowiązek w terminie 90 dni. Po ich upływie może, ale nie musi.
Czytaj też