Rezerwy

Każdy dobrze wie jak wygląda życie u nas w Polsce. Na początku mkniemy do szkoły obowiązkowej, później na studia (tu już przymusu nie ma) a później szukamy pracy. Kiedy już dostajemy pracę, bardzo często pracujemy na jednym stanowisku przez długi czas. Gdy już mamy ten nasz zakład pracy trzeba pamiętać, że jest coś takiego jak rezerwy pracownicze. Takie rezerwy to opcja uzyskania świadczeń w momencie, gdy będzie taka potrzeba. Zakład pracy odciągając minimalną część wynagrodzenia przechowuje te pieniądze i dzięki temu pracownicy są w stanie otrzymywać różnego rodzaju zapomogi albo pożyczki pracownicze.

posiedzenie firmowe

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście dużo zależy od organu prowadzącego firmę – czyli jest zależne do którego sektora działalność zalicza się firma, w której pracujemy tj. czy to przemysł, czy np. budżetówka. Każda firma musi mieć wg Krajowego Standardu Rachunkowości takowy kapitał na świadczenia różnego rodzaju. Oczywiście pracodawca musi też pamiętać o systematycznym płaceniu wynagrodzenia, czyli pieniądzach za pracę, która jest wykonana w określonym terminie, ale to już inna sprawa. Ale, jeśli pracujemy już jakiś czas w firmie, nie zapominajmy o tym, że gdy znajdziemy się w jakiejś trudnej sytuacji, to możemy zgłosić się po rezerwę, która się nam należy. Bywa, że ludzie nie walczą o swoje, albo mówią, że nie pójdą prosić o trzysta złotych, ale jeżeli się człowiekowi należy to, czemu miałby nie skorzystać. Mamy plan wynagrodzić Państwa w późniejszym czasie

Kiedy zakładamy własną firmęlub jesteśmy w zarządzie którejś z dużych spółek warto, żebyśmy nie zapominali o czymś takim jak opcje menadżerskie – bardziej szczegółowo tu – dobra treść na stronie. Dotyczy to szczególnie firm, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. świadczenia menadżerskie to wynagrodzenie, którego wypłata jest odroczona w czasie, które dotyczy planów motywacyjnych. W związku z tego typu świadczeniami menadżerowie otrzymują prawo (Sprawdź kancelaria prawna paulina majewska) do kupna akcji spółki, albo do gotówki.

Jeśli chodzi o wypłatę tego rodzaju wynagrodzenia gotówką, to wszystko jest przeliczane względem wartości akcji. Opcje menadżerskie są przeznaczone dla zarządów. Zwykli pracownicy mogą raczej liczyć na rezerwy pracownicze. Tak, więc wszyscy mają jakąś opcję dodatkowych mniejszych lub większych świadczeń. Tak, więc primo powinniśmy o nich pamiętać, a po drugie trzeba dowiedzieć się w jaki sposób dane świadczenia są organizowane w firmie, w której jesteśmy zatrudnieni.