Szkoły prywatne w polskim systemie edukacji

WSZ Edukacja

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Edukacja prywatna nie znaczy, że wydając dodatkowe pieniądze kupujemy sobie dyplom i zgadzamy się na marną jakość kształcenia. Ten przestarzały stereotyp jest już dawno nieaktualny. Warunki są zmienne a szkoły prywatne zaczynają coraz efektywniej wypełniać niedociągnięcia w naszym systemie szkolnictwa. W jaki sposób udało im się zyskać powodzenie i czy rzeczywiście dobrze jest posłać dziecko do szkoły prywatnej?

Zgodnie z przepisami każdy ma prawo do nauki, która ponadto jest obowiązkowa od 6 do 18 roku życia w ramach szkoły podstawowej i gimnazjum. Szkolnictwo w Polsce zawiera między innymi przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące, szkoły policealne. Nauka w placówkach publicznych jest nieodpłatna, lecz dostępna jest też możliwość nauki w płatnych szkołach prywatnych. Wpisując w wyszukiwarkę Google np. „liceum Wrocław” czy „technikum dla dorosłych Wrocław” otrzymamy wiele propozycji ze szkół publicznych i prywatnych.

Długo wśród oferty instytucji prywatnych bezwzględny prym wiodły szkoły wyższe. W czasie ostatnich kilku lat tymczasem zaczyna się to zmieniać i coraz częściej wysyłamy dzieci do prywatnego przedszkola czy liceum. Szkoły prywatne ze względu na większą niezależność i budżet są w stanie dopasowywać swoją ofertę nie tylko do wytycznych programowych MEN, ale też do zainteresowań dzieci.

Szkoły prywatne mają wiele plusów. Jak już wspomniano ich oferta jest większa i bardziej różnorodna w związku z czym każde dziecko ma możliwość szlifować swoje umiejętności i pasje. Mała ilość uczniów w klasach powoduje, że nauczyciele posiadają więcej czasu na dyskusję i zajęcia w grupie jak również z każdym uczniem indywidualnie. Musimy też pamiętać, że dyrekcje szkół prywatnych inwestują w dobrą kadrę wybierając sprawdzonych nauczycieli i profesorów ze szkół publicznych, którzy znają się na tym czego uczą. Wysoki poziom nauki powoduje także częste wykorzystanie zajęć praktycznych w trakcie prowadzonych lekcji.

Ważna jest również większa swoboda finansowa szkół prywatnych. Dzięki opłatom mogą one zaoferować lepsze warunki nauki, obiady i innowacyjne pomoce dydaktyczne dla dzieci.

Każda z opisanych zalet oraz coraz lepsza reputacja szkół prywatnych skutkuje tym, że mogą one skutecznie rywalizować w rankingach ze szkołami publicznymi. W związku z tym warto przemyśleć opcję przeznaczenia określonej kwoty pieniędzy na dobre wykształcenie dziecka.

Więcej informacji oraz ciekawe oferty znajdą Państwo w witrynie – szkoły policealne Wrocław.
Szkoły – więcej w temacie

Źródło: opracowanie własne