Czy zdajesz sobie sprawę, jak w technice spawania wiele jest zależne od stali o podwyższonej jakości? Przeczytaj dlaczego

W elementach które podlegają spawaniu, zamiast standardowej stali jakościowej można zastosować stal o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie, gdyż będzie pozwalać to na zrobienie części o mniejszych przekrojach, a co za tym idzie – o zmniejszonej masie. Jest to związane z wysoką wytrzymałością na obciążenia statyczne oraz z dużymi dopuszczalnymi naprężeniami.

Spawacz

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym aspektem, na jaki musimy patrzeć przy spawaniu stali wysokowytrzymałych drobnoziarnistych, ulepszanych w sposób cieplny oraz termomechanicznie walcowanych, jest zachowanie reżimu technicznego w czasie robienia prac montażowych i spawalniczych . Rozumie się przez to odpowiedzialne podejście do tych materiałów na każdym etapie – począwszy od przygotowania produkcji (przygotowanie detali, czystość metaliczna), poprzez precyzję montażową z odpowiednimi dodatkami spawalnymi, a także usztywnienia związane z montowaniem do spawania (istotne, żeby nie uszkodzić powierzchni detali), aż wreszcie po sam proces zespawania, prowadzony przeważnie wielościegowo, w celu zapewnienia właściwej energii liniowej spawania (proces spawania, a później także zespalania, poprzedzony musi być odpowiednim podgrzewaniem wstępnym, aby zapewnić odpowiedni czas chłodzenia).

Praca spawacza

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio przeprowadzony proces zespawania dla tychstali pozwala na uzyskanie właściwą trwałość (i udarność) przyłączy spawanych dla elementów maszyn i urządzeń, które zaprojektowane z użyciem naprawdę trwałych tworzyw, pozwalają na wytwarzanie coraz lżejszych, ale i przenoszących coraz to cięższe obciążenia, konstrukcji.

Czy zaintrygowała Cię autorska strona internetowa (http://www.termas.pl/)? Bardzo mi przyjemnie. Fantastycznie będzie, jeżeli poświęcisz jeszcze chwilę, aby zostawić swą recenzję.

Do spawania należy używać jedynie blachy po obróbce strumieniowej. Krawędzie zespawane, które po obróbce strumieniowej będą wypalane, należy jeszcze oczyścić ze zgorzeliny.

Elementy staliwne, kute i wypalane o zwiększonej masie przed procesem spawania trzeba podgrzewać „miękkim płomieniem” w równy sposób i stale, a w trakcie procesu spawania należy podtrzymywać temperaturę. Również przy dokładnym spawaniu tych detali z cieńszymi blachami całościowa strefa procesu spawania, tzn. także blachy w odstępie min.

To niewątpliwie niezwykle użyteczna kwestia, zatem jeśli masz zamiar ją przestudiować głębiej, to kliknij tutaj, a więcej znajdziesz w ofercie.

100 mm trzeba wstępnie podgrzać. Zaciekawiony? Te i pozostałe informacje można przyswoić na rozmaitych szkoleniach, jak kurs spawania gdańsk.