Dlaczego warto łączyć etat z pracą we własnej firmie?

Pracując na etacie czujemy się bezpiecznie, bowiem chroni nas prawo pracy. Mamy różne uprawnienia pracownicze, takie jak na przykład urlop, chlebodawca opłaca za nas składki ZUS i chorobowe, nie mamy powodu zatem się tym martwić. Co więcej, nawet nie musimy na własną rękę rozliczać podatków jeżeli nie chcemy korzystać z ulg podatkowych. Takie rozwiązanie najlepsze jest dla tych z nas, którzy nie chcą prowadzić bądź nie mają projektu na swój interes.

Jeśli jednakże masz projekt na własny interes, ale boisz się „rzucić się na głęboką wodę”, niezłym przedsięwzięciem jest umowa o pracę i działalność gospodarcza. Takowe połączenie sprawia, iż można zyskać jeśli idzie o składki ZUS, ponieważ jesteśmy już pracobiorcą na umowę o pracę i jednocześnie posiadaczem przedsiębiorstwa. Następuje zbieżność płatności składek ZUS, stąd mamy możność opłacania o wiele niższej składki firmowego ZUS-u (z zastrzeżeniem jednakże że na mocy umowy o pracę nasz dochód jest równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu). Jest to moim zdaniem niezłe wyjście dla tych biznesmenów którzy dopiero zaczynają działalność lub ich przedsiębiorstwo z założenia ma być kolejnym źródłem dochodu. Przykładowo pracuję jako buchalter w jakiejś firmie lecz mym hobby jest tworzenie biżuterii.

podatki wzrosty zarobki

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Pragnę w sposób legalny zyskiwać na mym zamiłowaniu zatem zestawiam umowę o pracę i działalność gospodarczą.

Czy chcesz przestudiować przedstawiany wątek trochę dokładniej? Zobacz zatem ten odsyłacz – więcej w witrynie. Te materiały też są praktyczne.

Będzie to w takim przypadku doskonałe rozwiązanie. Gdy już nasza działalność nabierze rozpędu, najprawdopodobniej będziemy pożądali rozwinąć naszą firmę, co może wymagać rozbudowy lub unowocześnienia już posiadanych urządzeń. Warto postarać się w takim przypadku aby zwiększenie wartości środka trwałego w danym roku podatkowym nie przekroczyło 3500 złotych. W ów sposób będziemy mogli zaliczyć owe wydatki do „kosztów uzyskania przychodu”, co może być bardzo korzystne, a zarazem usprawnimy swą pracę.

Zwiększenie wartości środka trwałego to na przykład zakup przez informatyka większego dysku do komputera na którym wykonuje on swoją pracę czy zakup wydajniejszego oprogramowania do tegoż komputera, ewentualnie innego niezbędnego oprzyrządowania. Gdy już uznamy iż nasza firma okrzepła, można zrezygnować z pracy na etacie. Trzeba jednak wówczas wykorzystać zaległy urlop u dotychczasowego chlebodawcy.
Kategoria: kursy i szkolenia
Tagi: