Wszystko co powinieneś wiedzieć, jeśli ciekawią cię dźwigi przenośne. Już teraz zapoznaj się z dyrektywami i wypożycz jeden dla swojej firmy.

Żurawie przenośne, jak samo określenie wskazuje, mogą być bez wysiłku przetransportowane z jednego podwozia na następne. Takie urządzenia wyekwipowane są w podstawę żurawia, w której zamontowana jest kolumna obrotowa. Do kolumny przyczepiony jest wysięgnik (może mieć dwa ramiona). Wysięgnik poruszany jest za pomocą siłowników hydraulicznych.

Żuraw

Autor: Ron Cogswell
Źródło: http://www.flickr.com
Na końcu ramienia wysięgnika zamocowany jest zaczep – (przejdź) – lub inne akcesorium do dźwigania ciężarów. Wyróżniamy dwa rodzaje żurawi, ze względu na parametry konstrukcyjne i na miejsce w jakim będą używane. Są to żurawie uniwersalnego przeznaczenia i przemysłowe. Te drugie używane są do rozładunku drewna albo żelastwa.

Jaka osoba może kierować takim urządzeniem? Kto kontroluje prawidłowość pracy żurawia?
By móc skorzystać z takiego żurawia należy mieć aktualną decyzję o akceptacji na eksploatację danego żurawia, wydaną przez właściwy oddział Urzędu Dozoru Technicznego. Obsługiwać małe dźwigi mogą tylko wyszkoleni operatorzy. By móc uzyskać pozwolenie na sterowanie żurawiem, trzeba przejść egzamin złożony z dwóch części. Teori i praktyki. Egzamin również ma miejsce przed odpowiednim Urzędem Dozoru Technicznego. Postępowanie ma się podobnie w przypadku osób zajmujących się eksploatacją tych dźwigów. Wszelkie istotne decyzje mówiące o formie dozoru, terminach przeprowadzania badań przez kontrolerów czy terminie przeprowadzenia przeglądu konserwacyjnego są zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Każdy dźwig (szerzej tu: http://www.eogniwa.pl/kategoria/wciagarki-lancuchowe-cb/) jest odrębną maszyną, i technika użytkowania go może być inna od wcześniejszych urządzeń. Z tego powodu wytwórca do każdego żurawia dołącza dokładną instrukcję użytkowania, czasami także w formie filmu wideo. Film w sposób praktyczny tłumaczy jak bez szkody używać dźwigu, jak również pokazuje sposób jego poprawnego montażu, demontażu i pracy z nim.

W jaki sposób odbywa się wynajem dźwigów?
Jeżeli w pracy niezbędny Ci jest żuraw, który pomoże przy przenoszeniu sporych elementów konstrukcyjnych, warto wypożyczyć go do tej misji. Specjalne typy dźwigów ze względu na swoją niewielką budowę, mogą dotrzeć do trudno dostępnych punktów, jak również nie są zasilane spalinowo. Aby wynająć żurawie przenośne skorzystaj z Google i znajdź najbardziej atrakcyjne oferty.