Rady dla pracownika: ekwiwalent za urlop oraz składki na urlopie wychowawczym

Prawdą jest twierdzenie, że nie posiadanie wiedzy z zakresu przepisów jest ze szkodą dla człowieka. Niestety najmocniej cierpią na braku wiedzy z dziedziny prawa zwykli pracownicy. Wielkie koncerny jest stać na wynajęcie dobrych prawników. Znani prawnicy troszczą się o ochronę prawną wielkich biznesów.

Szarym pracownikom na etacie nie łatwo dbać o swoje prawa, bo nie posiadają wystarczającej wiedzy. I nie stać ich na dobrych prawnik. Mogą jednak im sięgnąć po profesjonalne rady, takie jak w tym artykule, i samemu przebrnąć przez zawiłe paragrafy prawa. W tym artykule będzie wyjaśniona kwestia składek na urlopie wychowawczym i ekwiwalentu za urlop.

Strategia biznesowa

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu ludzi pracujących na etacie, którzy nie wykorzystali dni urlopu, zastanawia się, jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Tym narzędziem, które pozwala to wyliczyć, jest współczynnik ekwiwalentu, który zostaje każdego roku na nowo ustalony. W bieżącym, 2014 roku, ma dwadzieścia i osiemdziesiąt trzy setne. Oblicza się go następująco: od trzystu sześćdziesięciu pięciu dni odejmuje się sumę dni wolnych od pracy. Owymi wolnymi dniami są: pięćdziesiąt dwa dni wolne, jedenaście dni świątecznych i pięćdziesiąt dwie niedziele. Potem otrzymaną liczbę, czyli dwieście pięćdziesiąt, należy podzielić przez 12. I tak uzyskaliśmy dwadzieścia i osiemdziesiąt trzy setne. Nawet jeśli następuje likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku , to i tak pracownik już po likwidacji firmy może się ubiegać o ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu.

Skoro masz pewność, że opisywany temat jest dla Ciebie ciekawy, to sprawdź, że także proponowana witryna ma podobnie istotne wiadomości – wejdź tu.

Warto także stwierdzić, że jeśli jest zawarta następna umowa z tym samym pracodawcą, to można przenieść niewykorzystane dni urlopu na kolejny okres pracy.

Następną ważną kwestią ciekawiącą pracowników etatowych jest podstawa składek na urlopie wychowawczym. Okazało się, że ludzie przebywający na urlopie pod pewnymi warunkami podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowemu. Owym warunkiem jest to, że wymienione osoby nie posiadają innego tytułu do ubezpieczeń. Przebywanie na urlopie wychowawczym daje możliwość skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego. Oczywiście jest to także warunkowe. Tym warunkiem jest fakt, że dana osoba pracująca na etacie również nie posiada jeszcze innego tytułu do ubezpieczenia.