Obowiązki pracodawcy

Dla większości przedsiębiorców noszących się z zamiarem założenia własnej firmy, opanowanie księgowości może być sporym problemem. Załóżmy, że firma jest VAT-owcem, zatrudnia pracowników, przez co faktur przychodowych pojawia się coraz więcej..

Duża odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy powoduje, że wielu przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości. Wówczas, zaniepokojony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem osobistej księgowej.

Mężczyzna pracujący na laptopie

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

To dobre posunięcie, ponieważ wykwalifikowana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów. Ba! Czasem udzieli wskazówek, podpowie w którą stronę się udać, gdy np. zeznania dotyczące deklaracji podatkowej przychodzi nam składać w jednym urzędzie, a te odnoszące się do podatku dochodowego, w innym. Lub gdy przenieśliśmy siedzibę firmy. Wątpliwości typu: który urząd skarbowy jest dla mnie odpowiedni tudzież do jakiego urząd skarbowy należę, rozwieją wykwalifikowane osoby. (Sprawdź też jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe) Zdarza się również, że analizujemy, czy wybrać własny biznes, czy też pracę będącą źródłem dochodu na cały etat. Możemy pogodzić te dwa rozwiązania. O tym jak wtedy prezentuje się działalność gospodarcza i umowa o pracę a także co dobrze jest w tym kontekście wiedzieć, także poinformuje nas księgowa (sprawdzona księgowość online Wrocław). Czytaj też

Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za urlop, w jaki sposób obliczyć współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Jeżeli obce są nam owe zagadnienia, dobrze jest zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych kompetentnej osobie. Uwalnia ta decyzja właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skoncentrować się na prowadzeniu przedsiębiorstwa. (Sprawdź minimalne wynagrodzenie 2015)
Księgowość firmy jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samodzielnie. Czy niezbędne są kursy księgowe? Nie, zwłaszcza gdy w rachunkowość będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Biorąc jednak pod uwagę tempo zmieniających się przepisów, podstawowa wiedza będzie niezbędna.