O tym, że korzystnie się szkolić nie trzeba nikogo uświadamiać. Nie jest to jednak takie proste? Jakie są trudności?

Na całym świecie, wszędzie pod każdą szerokością geograficzną, ludzie się szkolą. Jak to ważne na dzisiejszym rynku pracy nie trzeba nikomu przypominać, tak więc i w naszym kraju szkolenia stały się bardziej popularne. Złożyło się na to kilka czynników, lecz najistotniejszym było wstąpienie Polski do UE, dzięki temu pojawiły się fundusze na kolejne szkolenia.

konferencja biznesowa

Autor: Betsy Weber
Źródło: http://www.flickr.com
Znacznie rozwinęło rynek szkoleń.

W internecie jest dużo bardzo interesujących informacji – jeżeli masz ochotę poznać jeszcze jeden – sprawdź na portalu (http://kancelaria-polonica.pl/) a nie pożałujesz!

To także zwiększyło zainteresowanie różnymi salami, które opłaca się wynajmować na szkolenia. To zdecydowanie spowodowało wysyp takich właśnie miejsc dedykowanych do prowadzenia szkoleń (kliknij, by przejść na stronę). Naturalnie najwięcej ich jest w dużych miastach, lecz to nie oznacza, że nie spotkamy takich miejsc w nieco mniejszych ośrodkach miejskich (na przykład sale konferencyjne Częstochowa). Po prostu, tam gdzie jest popyt i gdzie udaje się pozyskać pieniądze unijne, tam przeprowadza się szkolenia.

Duża jednak cześć szkoleń finansowana jest przez samych uczestników, choć zazwyczaj tak jest, że dana firma wysyła pracowników na szkolenie. Są to zazwyczaj szkolenia branżowe, na których warto się pojawić, konferencje, kongresy, na które firmy mają płatny wstęp, lecz dzięki wielu rabatom i innym ulgom udaje się na przykład zgłosić parę osób, a cena nie jest taka straszna. Są także ludzie, którzy pracują jak freelancerzy i sami finansują sobie przeróżne szkolenia. Oczywiście zależy na jakim poziomie jest dany człowiek, na co sobie może pozwolić, ile zarobi w danym roku. Niemniej, wiele osób przeznacza dużą część swojej pensji na zwiększanie kwalifikacji, gdyż są zdania, że inwestycja we własny rozwój najbardziej się opłaca i najpewniej zwróci się przy pierwszej lepszej okazji.

Podejście takie jest godne pochwały, no ale można czasami jedynie sobie o tym pomarzyć, bo w życiu freelancera gorsze i lepsze dni i miesiące, więc różnie to wygląda z pieniędzmi na szkolenia. Niektórzy sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej. Zależne jest to od branży, od zawodu i od stażu pracy.