Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – porady

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Przed waszymi oczami treściwy poradnik dla każdego, kto chce w przyszłości być kadrowcem. Dla was tłumaczę kilka kluczowych haseł powiązanych z tym zawodem.

Wypowiedzenie umowy o pracę – to wbrew pozorom trudna kwestia. Musi być przekazane na piśmie zatrudnionemu i być wzorcowo napisane. Najbardziej kluczowe zagadnienie dotyczy czasu wypowiedzenia, który jest odmienny w zależności od norm. Spory odsetek umów ma z góry zapisane klauzule końca, w reszcie przypadków obowiązuje uniwersalne prawo. Jeżeli umowę podpisano na czas nieokreślony, oto zestawienie:

Staż mniejszy niż połowa roku – okres ma trwać 14 dniOd pół roku do trzech lat – czas wynosi miesiącPowyżej 3 lat zatrudnienia – trzy miesiące

Wypowiedzenie umowy o pracę może mieć miejsce na wiele sposobów. Wyżej prezentowałem sytuację jednostronnego przerwania umowy. Bywa tak, że pracę ma swój koniec poprzez ugodę stron. Najprościej dla kadrowca jest, gdy musi załatwić formalności z kontraktem na czas określony. Wówczas ona po prostu wygasa, bez miesięcy wypowiedzenia.Prawo pracy w Polsce daje pewne obostrzenia. Nie można zakończyć umowy pracownikowi, któremu do emerytury zostało mniej niż cztery lata zatrudnienia. Zabronione jest też kończenie umowy podczas urlopu zatrudnionego. Kobiety w ciąży i młode matki są w naszym państwie pod osobną ochroną – nie wolno ich zwolnić w trakcie ciąży ani podczas urlopu macierzyńskiego.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – po angielsku Human Resources bądź HR. To zagadnienie można traktować wielorako. HR to gałąź nauki, która zajmuje się optymalnym kierowaniem kadry w firmach i instytucjach. To również zestaw metod zarządzających i utarta nazwa na dział pracowniczy w firmie.

Regulamin pracy laikom potrafi się łączyć z terminem prawo pracy. To powszechPrawo pracy (moja strona)Prawo pracy to zespół norm, tworzonych odgórnie przez legislaturę. Regulamin pracy jest tworzony przez dyrekcję przedsiębiorstwa lub instytucji. Reguluje sprawy, które nie są zapisane w ogólnokrajowym prawie. Normują zazwyczaj dress-code kadry, dopuszczalność spóźnień, zasady układania grafików i inne warunki funkcjonowania.

Publikacja, którą teraz widzisz to nieszablonowe źródło (https://notariuszpokojski.pl/) informacji, jednak jeżeli szukasz innych tego rodzaju materiałów, to kliknij tutaj.

Najczęściej formułowane przez pion HR