Zostać prawnikiem – marzenie młodych

Wiele młodych ludzi marzy o karierze prawnika i o dużych wynagrodzeniach. Przez wiele lat doszło wiele fałszywych przekonań odnoszących się do tego zawodu, które są materiałem na kilka opracowań.

prawo - książki

Przyjrzyjmy się jednak innej kwestii. Czy warto zdecydować się na taką karierę? Jak wygląda edukacja i czy ciężko dostać się na szczyt?

Z jakiego powodu młodzi marzą o byciu prawnikiem?

Pieniądze z pewnością grają tu istotną rolę. W najbardziej znanych biurach adwokackich są szanse na spore zarobki, ale nie jest tak od razu. Jak opowiada pan Zbigniew, prawnik oferujący porady prawne w Krakowie głównie „należy się wykazać wiedzą i poświęceniem, by zdobyć wymarzoną pracę”. Poza zarobkami istotny na pewno jest prestiż zawodu prawnika i pozycja w społeczeństwie. Wokół prawników jest swego rodzaju aura ekskluzywności. Drogie auta, bogaci klienci, drogie garnitury. Wszystko to powoduje, że nowe osoby chcą również przystąpić do tego świata.

Jak wyglądają studia

Studia są zdecydowanie ciężkie i zajmują masę czasu. To przede wszystkim nauka i czytanie wielu książek. Mamy tu na myśli o setkach różnych prawniczych wydawnictw nie zawsze prostych do zdobycia. Możemy poszukać w księgarniach internetowych. Specjalistyczna literatura zawodowa to nie ten typ książek które wyprzedają się na pniu, zatem można dostać spore rabaty. Możemy sprawdzić w znanych księgarniach wysyłkowych lub poszukać księgarni prawniczych. Należy wpisać tylko w wyszukiwarkę dobrze wybrane hasło i z pewnością trafimy na dobre serwisy. Prawdopodobnie najłatwiej nabyć kodeks karny ale i z innymi nie będzie jakichś kłopotów. Przydatne mogą też być znane serwisy aukcyjne.

Zazwyczaj absolwenci po uzyskaniu tytułu magistra pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już potrzebne, w szczególności jeśli postanowili się wyspecjalizować w którejś dziedzinie prawa. W takiej sytuacji kodeksy możemy zakupić za grosze. Trzeba tylko znaleźć właściwe aukcje, wpisując chociażby „kpc„ czy „kpa”. Zazwyczaj książki maja ślady użytkowania, czasem da się rozpoznać, że ktoś przyswajał wiedzę pomagając sobie napojami kofeiną, lecz informacje o wszystkich takich wadach zawarte są w opisie.

Najważniejszy egzamin

Nie dość że na studiach jest dużo nauki, to dodatkowo pod sam koniec studiów trzeba zdobyć aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokackakomorniczanotarialna

Raz w roku ustalany jest termin ogólnopolskiego egzaminu. Po zdobyciu aplikacji takiego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za niskie pieniądze.porządne informacje (przejdź do oferty)Ale warto. Wystarczy wpisać by przekonać się, że dobrze jest się wyspecjalizować w konkretnych dziedzinach.

Łatwo zauważyć, nie jest to najłatwiejszy wybór. Jednak wiele osób decyduje się na taką ścieżkę kariery z powołania, a nie dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak referendarz sądowy, asystent sędziego, syndyk dają możliwość interesującej pracy i niesienia pomocy ludziom. prawnik (zobacz źródło)

Źródło: adwokaci-tytko.pl