Praca geodety. Zdobądź podstawowe wiadomości

Co robi geodeta? Jakie są rodzaje zadań geodezyjnych? Jakie studia należy skończyć, żeby zostać fachowcem od geodezji? Na te problemy odpowiem w tym oto lapidarnym tekście. Miłego czytania.

Geodezja jest częścią dziedziny nauk o ziemi, jaką jest kartografia. Geodeta trudni się określaniem wymiarów i ukształtowania powierzchni Ziemi. To dość ogólne ujęcie jego zadań. Usługi fachowca przydają się przy układaniu, przekształcaniu i łataniu ulic, rysowaniu granic działek budowlanych i rolnych, wczesnym okresie prac architektonicznych każdego typu, rysowaniu map oraz w całej masie zadań ściśle naukowych, takich jak szacowanie osnów magnetycznych. Nauki geodezyjne mają również wiele koneksji z obserwacją gwiazd.

geodeta w trakcie pracy

Autor: Sunburned Surveyor
Źródło: http://www.flickr.com

Geodezja zaliczana jest do rzemiosł licencjonowanych. To oznacza, że aby wykonywać go legalnie, musisz legitymować się licencją, dawaną przez władze. Nad Wisłą nad geodezją sprawuje też kontrolę Główny Geodeta Kraju. Zezwolenie otrzymamy po zaliczeniu uniwersytetu, odbyciu niezbędnej 3-letniej praktyki w zawodzie oraz zaliczeniu z dobrym wynikiem państwowego sprawdzianu. Jeżeli planujesz wybrać dobre studia, by kiedyś zarabiać jako specjalista geodeta. Wrocław i Warszawa moim skromnym zdaniem zapewniają wysoki poziom.

Jeśli z kolei nie przekonuje cię taka ścieżka kariery, a potrzebujesz pomocy biura geodezyjnego, nie omieszkaj zajrzeć do internetu. W sieci znajdziesz oceny biur i dokonasz trafnego wyboru. Na początek podpowiadam wystukać do wyszukiwarki taką linijkę „geodezja + miejscowość” (np. „geodezja dolnośląskie”). Na liczbę ofert dostępnych na polskim rynku na pewno narzekać nie można.


Wyświetl większą mapę