Jak efektywnie zniwelować jąkanie u dziecka?

Umiejętność mowy jest jednym z najsilniejszych ludzkich nawyków, tak samo jak jąkanie. Nie jest to choroba, którą jesteśmy w stanie wyleczyć za pomocą leków, ale przez program leczenia zwrócony na przekształcenie nawyków oraz podejścia do problemu. Początkiem sukcesu jest gotowość i wewnętrzna zgoda do jego rozwiązania.

dziecko

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,

Przezwyciężenie trudności a także czynienie postępów w płynnym sposobie mówienia wymaga znacznej motywacji. Dobrze mieć na uwadze, że sama znajomość metod sprawnego mówienia, nie rozwikła problemu jąkania. Badacze odkryli, że jąkanie jest spowodowane opóźnieniem neurologicznym w trakcie aktu mowy, który powoduje, że osoba jest zagmatwana i sama nie wie, co pragnie powiedzieć. Mowa nie jest po prostu ruchem języka, ale wymaga koordynacji procesów psychicznych i fizycznych. W przypadku osoby, która się jąka, każda sytuacja związana z mówieniem, zakłóca system kontroli emocji, co powoduje problem. Osoba jąkająca, ma okresy płynności, gdy jej psychika jest ustabilizowana, niestety, wraca do dawnego stanu pod wpływem nasilenia emocji. Oczywiście, nie możemy uchronić naszej pociechy przed problemami obecnymi w życiu codziennym, jednak możemy dawać mu wsparcie i pomagać mu w razie ich wystąpienia. Warto także wybrać się z problemem do specjalisty, który doradzi nam właściwy sposób postępowania lub podjęcia terapii. W tym celu wpiszmy w wyszukiwarkę szukane tłumacz przysięgły rzeszów i miasto, np. .

Dziecko, uszy, słuch

Autor: Medicover.
Źródło: Medicover.

Często, kiedy dziecko nie może sprostać dużym wymaganiom rodziców, może stać się zalęknione, co może sprzyjać problemom emocjonalnym i jąkaniu. Dziecko oczekuje przede wszystkim akceptacji, poczucia bezpieczeństwa i miłości. Jeśli jest nadmiernie wrażliwe, nie wytrzyma zbyt dużej dawki krytycyzmu i zacznie czuć się niedoceniane.

Jeśli w mowie dziecka jest coś niepokojącego, to powinniśmy udać się do logopedy. Aby znaleźć fachowca w tej dziedzinie, wpiszmy w wyszukiwarkę właściwe słowa, np. „logopeda Poznań na integracja plus”. Ocena mowy dziecka i uspokojenie rodziców, są wtedy czymś wystarczającym, aby uniknąć dalszych kłopotów, a im wcześniej terapeuta dokona oceny sytuacji, tym większa szansa na ustąpienie zaburzenia.

Źródło: Integracja Plus