Przegląd dysponowania finansami w MŚP

Każdy, kto ma swoją firmę musi zadbać o kilka ważnych dla jej rozwoju spraw. Rzeczą najważniejszą jest rzecz jasna utrzymywanie na odpowiednim poziomie swoich produktów i usług, szukanie nowych klientów, ale również utrzymywanie firmy w odpowiedniej finansowej kondycji. Spora grupa właścicieli radzi sobie doskonale z dwoma pierwszymi aspektami, trochę niestety zaniedbując kwestie finansowe.

Finanse w MŚP

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście na pierwsze spojrzenie w spółce wszystko funkcjonuje jak należy, płatności są na czas regulowane i nie ma zatorów finansowych. Finansowe sprawozdanie, jakie zgodnie z odpowiednimi ustawami duże przedsiębiorstwa muszą zrobić, wykazuje że wszystko wygląda na dobre, lecz jeżeli ktoś będzie chciał mieć pewność co do stanu firmowych finansów, to pożądane jest, żeby przeprowadzić dokładny audyt finansowy.

Wielu przedsiębiorców bardzo się obawia audytu, traktując to jako kolejny organ kontrolujący w firmie.

Jeżeli masz ochotę poznać większą ilość wiadomości na omawiany temat, kliknij tu, to faktycznie świetne omówienie prezentowanego zagadnienia.

Ale w rzeczywistości rolą audytorów nie powinno być zgłaszanie nieprawidłowości do organów skarbowych, lecz głównie dokładne skontrolowanie firmowych finansów i pomoc w rozwiązywaniu problemów finansowych i księgowych.

Sektor MŚP a finanse

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Dobrze wykonany audyt zaprezentuje przedsiębiorcom kompletny stan firmowych finansów, dowiedzą się także oni, czy procedury są realizowane w zgodzie z obowiązującymi standardami i przepisami. Jeżeli audytorzy znajdą jakieś nieścisłości, to powinni zaproponować odpowiednie rozwiązania w celu ich eliminacji. W sytuacji większych firm, które spełniają określone warunki, badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów jest wymagane. Bezpośrednio to wynika z ustawy o rachunkowości i nie można z niego zrezygnować bez poniesienia konsekwencji.

Jak wykazują badania, powiększająca się grupa małych przedsiębiorstw również decyduje się na wykonanie finansowego audytu. Sprawdzenie przez niezależnych specjalistów dostarcza im wiedzy na temat stanu swojej firmy i pozwala na poprawienie wydajności działań i ustabilizowanie finansów, a w efekcie końcowym sprawi, że firma lepiej się będzie unowocześniać.