Jak prezentuje się historia alkoholu i jak tak naprawdę powinno się go spożywać? Jak wyglądają polskie praktyki spożywania różnych trunków?

Znane napoje wyskokowe pojawiły się w naszej historii znacznie potem niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e pędzili wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina przypomina Arystoteles, ale zapewne to naukowcy arabscy VIII wieku n. e. jako pierwsi zdobyli ciecz o wyższej zawartości alkoholu niż ta uzyskiwana w wyniku fermentacji.

polecana strona

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy tajemna mądrość alchemików arabskich trafiła w XII wieku za pośrednictwem powracających z wypraw krzyżaków. Spirytus początkowo uważano za lek wspierający życie i chwytający młodość.

Aby znaleźć zbliżone informacje na opisywane zagadnienie spójrz na link (http://www.robak.konin.pl/oferta/zamykarki/automatyczne/jednoglowicowe/automatyczna-zamykarka-jednoglowicowa-zr-02), a przeczytasz tam niesamowicie fascynujące wiadomości, które zapadną Ci w pamięć.

Stąd jego nazwa „aqua vitae” co znaczy woda życia. W sumie w szybkim tempie, bo już w XIV wieku alkohol przestawał lekarstwem. Zastosowanie do tworzenia, zamiast wina, żyta i jęczmienia umożliwiło produkowanie trunku, który został ogólnie używanym trunkiem. Z biegiem lat wódka rozpoczęła nabierać charakteru niezwykle związanego z surowcem, z którego powstała.

Tak powstały robione ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim wytwarzany z różnorodnych rodzajów zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku rozpoczęto pędzenie spirytusu z ziemniaków. Potem do wytwarzania wprowadzono coraz to nowsze składniki i techniki, tworząc różne rodzaje napojów alkoholowych. Teraz trudno sobie wymyślić życie bez niewielkiej ilości alkoholu, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Jeszcze więcej naszych rodaków pije dla radości, a są to na pewno piwa z małych browarów, bardzo popularne w ostatnim czasie, jak również wina.

Dużo osób także próbuje whisky czy koniaku. Te trunki dawniej były bardzo drogie i trudno dostępne dla większości, teraz także mają swoją cenę, ale już więcej osób stać na taki gatunek alkoholu. Takie alkohole najdogodniej wypić w specjalnych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. Wodmiennym wypadku będzie to całkiem komicznie wyglądać. Pomyślmy sobie na przykład, że wino umiemy pić w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Nieco to niedopasowane, w taki sam sposób należy myśleć o whisky czy koniaku, i ogólnie dobrać właściwe naczynia, do wyznaczonego gatunku alkoholu.