Czy budowa domu to opłacalny pomysł?

Podejmując decyzję o usamodzielnieniu się musimy zatroszczyć się o własne lokum. Jednym z ciekawych rozwiązań, które warto przeanalizować może okazać się budowa domu. Ponoszone, w związku z taką inwestycją koszty, w zależności od lokalizacji, bywają niższe, niż w przypadku kupna nowego mieszkania od firmy deweloperskiej, więc jest to interesująca alternatywa.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.

Niezwykle trudnym zadaniem jest oszacowanie ostatecznych kosztów budowy domu. Sprawę utrudnia fakt, że na wspomniany proces wpływa wiele zmiennych.W przytaczanych obliczeniach nie uwzględniliśmy ceny nabycia działki budowlanej, który uzależniony jest od lokalizacji.Koszty należy zaliczyć do jednej z czterech głównych grup. 1. Stan zerowy, czyli wszystkie prace ziemne między innymi fundamenty, ściany, stropy i schody zlokalizowane poniżej poziomu gruntu. 2. Stan surowy, otwarty, czyli ściany nośne i działowe, stropy, schody, konstrukcja dachu a także izolacja.3. Stan surowy, zamknięty, czyli stolarka okienna i stolarka drzwiowa.4. Prace końcowe – etap pochłaniający najwięcej środków – instalacje, tynki, posadzki itd..

Budowa domu

Autor: Freddy

Trzeba jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy czy mieszkania , część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że zdecydujemy się na opcję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).Dużym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które często zawierają w sobie już oszacowane koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty m. in. właśnie z tego powodu. Średni koszt zakupu takiego projektu wynosi ok.

Miałbyś ochotę poznać więcej na ten temat – z pewnością spodoba Ci się bieżąca wiadomość, którą stworzyliśmy z myślą o Tobie. Po więcej szczegółów kliknij w link.

2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo zainwestowane, ponieważ dają możliwość wybrania takiego projektu, który będzie zawierał dom naszych marzeń.

Jako że sumy wydawane na budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie musimy ponieść w w trakcie życia, warto zdecydować się na taki dom, który będzie nas cieszył. Często jest tak, że mamy „w głowie” dany projekt, jednakże nie umiemy architektowi go wyjaśnić. W takim przypadku analizowanie gotowych projektów domu może być bardzo pomocne. Tym samym pozwoli zachować dużą ilość pieniędzy, którą trzeba by zainwestować w opłacenie indywidualnego projektu.

budowa domu

Autor: Biuro Projektowe ARCHON+
Źródło: Biuro Projektowe ARCHON+

Niezależnie od tego, jaką kwotą na budowę domu dysponujemy, musimy pamiętać o minusach, z których najczęściej najbardziej istotnym jest lokalizacja. Nie można zapominać, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba zdecydować się na tańszą, gotową ofertę od dewelopera , który nabywając większy grunt ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też wziąć pod uwagę wygodę jaką daje wykonanie wszystkich prac i załatwienie najważniejszych formalności, związanych z budową domu przez firmę deweloperską. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie za i przeciw i zdecydować się na odpowiadające nam rozwiązanie.