Gdzie wykorzystuje się odlewy żeliwne

Odlewnictwo jest odnogą gospodarki wytwarzającą części używane w wielu różnych branżach. Czasami nawet nie mamy świadomości, jak dużo elementów robionych jest właśnie przy użyciu tej techniki. Oczywiście są różnorodne odmiany żeliwa. Choćby żeliwo szare, ciągliwe, białe, sferoidalne. Wymagają różnych technik odlewania, różnych umiejętności.

Odlewy zwykle wykorzystuje przemysł ciężki – stocznie, zakłady budowy maszyn. Odlewnie wykonują elementy maszyn rolniczych, linii produkcyjnych itp. Ale to naturalnie nie jedyna metoda wykorzystania odlewów. Korzysta się z nich także w produkcji samochodów, armatury sanitarnej i mnóstwa podobnych. Odlewnie żeliwa mają również często w ofercie części ozdobne. Różnego typu wykończenia słupków ogrodzenia, różne kolumny do ogrodu, części ogrodzeń i mnóstwo innych.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Odlewnie produkują także dla przemysłu energetycznego, wyrabiając na przykład obudowy wszelkiego rodzaju. Ważne jest, aby takiego rodzaju przedsiębiorstwa posiadały właściwe certyfikaty potwierdzające ich starania w celu chronienia środowiska naturalnego. Ciężki przemysł (montaż) może wyrządzić naturze nieodwracalne szkody. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest by w czasie produkcji zachowane były odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Różnego typu obostrzenia nakłada oczywiście prawo, zarówno polskie jak i prawo unijne. Naturalnie, funkcjonują firmy, które nie przywiązują wagi do chronienia natury. Da się oczywiście nałożyć na nie kary, lecz zwykle nie są one wystarczająco wysokie, żeby były dla firmy dotkliwe, więc przez to nie dają efektów. To bardzo przykre, że ten temat traktuje się byle jak, a hałas się robi dopiero przy jakichś wielkich aferach.

Przemysł odlewniczy ma się w naszym kraju stosunkowo nieźle i nic nie zapowiada, by miało się to odmienić w najbliższym czasie.

Gdy dojdziesz do wniosku, że użyteczne byłyby podobne artykuły na opisywany temat, to kliknij ten link oraz sprawdź również inne wiadomości.

Ciągle jest popyt na żeliwne odlewy różnego rodzaju, w odlewniach nie ma zastojów, zazwyczaj mają swoich stałych kontrahentów, więc praca tam jest dość stabilna. Jest oczywiście niezwykle męcząca, niesie ze sobą ryzyko, jest niebezpieczna i wyczerpująca, lecz bardzo potrzebna.

Źródło: Odlewy