Co symbolizuje skrót ISO i które normy ISO zdołamy współcześnie wymienić?

ISO oznacza Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, zaś jej nazwa wywodzi się z angielskiego wyrażenia International Organization for Standardization. Decydującym celem tej organizacji jest zespalanie krajowych organizacji normalizacyjnych, należałoby także wspomnąć, że ISO jest organizacją pozarządową. Ciekawą informacją zapewne jest to, że określenie ISO nie jest skrótem – jest to formalna nazwa, która pozostała z zapałem przyjęta podczas konferencji założycielskiej, gdyż jest ona bezproblemowa do wymówienia a także bezproblemowa do zapamiętania.

Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Organizacja ISO została ustanowiona w Londynie w 1946 roku w ciągu jednej konferencji. Na konferencji tej sprzymierzyły się dwie rozmaite organizacje, pierwszą z nich była Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych zaś drugą Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów. W konferencji tej wzięło udział sporo przedstawicieli różnorodnych państw i miała ona dosyć burzliwy, aczkolwiek naturalnie niezwykle fascynujący przebieg. Swoją formalną aktywność ISO – jesteśmy tutaj – zainicjowało 23 lutego 1947 roku.

Obecnie możemy wymienić bardzo wiele różnorodnych norm ISO. ISO ustanawia obecnie normy w każdej dziedzinie życia, w związku z tym możemy wymienić ich istotnie ogromnie dużo. Wśród wielu rozmaitych norm możemy między innymi wypunktować normę Iso (sporo więcej zobaczysz na www) 50001 (tu) albo też iso 27001, jaka jest normą dotyczącą bezpieczeństwa informacji (dowiedz się więcej). Dodatkowo aktualnie wyróżnia się również normę ISO 9407, która odpowiada za rozmiar obuwia, i także normę ISO 9000, która przynależy do rodziny norm od przewodzenia jakością.

Normy HACCP

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród norm odkryjemy także normę ISO 14001, jaka jest odpowiedzialna za zarządzanie otoczeniem, normę ISO 8601, jaka dotyczy zapisu daty oraz czasu czy również normę ISO 5800, która dotyczy ścisłości filmów fotograficznych. Jak więc widać, norm tych jest faktycznie bardzo sporo i rzeczywiście dotyczą one praktycznie wszystkich sfer naszego teraźniejszego życia.