Lampy stołowe – geneza

Mało kto ma świadomość, jak daleką drogę przeszły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do obecnego kształtu. Uznaje się, że opanowanie ognia to prawdziwy początek cywilizacji. Ludzie pozbyli się strachu przed mrokiem i zimnem i postęp ruszył z miejsca. Światło zawsze miało znaczącą rolę w postępie.

Przez setki lat udoskonalano techniki oświetleniowe, proces ten trwa nawet do dziś. Popatrzmy na streszczoną historię światła.
Całość ma początek od żarzącego się kawałka drewna. później pochodnie ulepszano, umieszczając na końcówkę łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamienie, do których wlewano łój. Z dodanym knotem konstrukcja ta była prymitywną świeczką. W antycznych kulturach wynaleziono lampki oliwne. Wlewano oliwkowy tłuszcz do różnego kształtu pojemników i wkładano knot, często stworzony po prostu z fragmentu liny. Zobacz też W lampach palono też tranem.

Zapraszamy na nowe informacje z www (https://gpi-tanks.com/pl/przemysl/zbiorniki-do-chemii/), jeśli te, które zamieściliśmy tu, Cię do siebie przekonały. W innym wpisie czeka na Ciebie sporo detali.

Zobacz W Wiekach Średnich używano w większości pochodni i świec. Świeczki wytapiano z bydlęcego tłuszczu. Znane były już dużo wcześniej, ale czas największego ich użytkowania przyszedł po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Ma to związek z przydatnością ich do ceremonii religijnych, co widać również współcześnie.
Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Wielka rewolucja nastąpiła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz zbudował pionierską lampę naftową. W tym samym czasie rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i droższych od naftowych, mimo to często zakładanych do oświetlania ulic. Nawet obecnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim co wieczór są zapalane przez latarnika.
W 1886 patent na żarówkę zdobył Thomas Edison. Od tego momentu należy liczyć start długiej doby elektryczności i upowszechnienia światła. Popatrzmy, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i rzadkimi wygodami, dziś to powszechne akcesoria dekoracyjne do domu. światło jest z nami ciągle i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Aktualnie wybierając lampy stołowe, świeczniki i kinkiety zwraca się uwagę głównie na wygląd. Tak wielka zmiana od ery podpalonego kawałka drewna!
Źródło elampy-oswietlenie