Naucz się zasad księgowości

Skuteczny księgowy w każdej firmie to skarb, zawsze świetnie zorientowany, bardzo dobrze poradzi sobie z najbardziej zawiłym przepisem podatkowym i znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie można. W gąszczu przepisów, ustaw, podatków i ulg niezwykle prosto jest się zgubić zwykłemu właścicielowi firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody pochodzące od osób fizycznych. Ciekawostką jest, że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach ciąży obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy oraz składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Faktury VAT – kto się myli cierpi dwa razy.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna sprawa, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Zrobić pomyłkę w nim jest łatwo – błąd naprawić już gorzej, bo będziemy potrzebowali do tego następnego dokumentu księgowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach wspomnieliśmy, muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego skrótowego przeglądu księgowości kilka zdań o wysokości opłat urzędowych. Ostatnią istotną sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest kwestia opłat skarbowych.

Zaloguj się do serwisu oraz dowiedz się tu (http://www.ehsbiznespartner.pl/), czy nasz następny tekst wydaje się być interesujący. Będzie nam również bardzo miło, jeżeli napiszesz ocenę.

Są ona bardzo ważne gdyż pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej przewiduje możliwość uiszczenia należności za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Kwotę jaką należy uregulować można sprawdzić w każdym urzędzie miejskim lub zajrzeć do ustawy z 2006r.

Powszechnie wiadomo, że nieznajomość przepisów prawa szkodzi wszystkim, szczególnie przedsiębiorcom. zanim założymy swój własny biznes warto sprawdzić jakie obowiązki będą na nas ciążyły.

Na prezentowanej stronie są warte zainteresowania zagadnienia, ale przeczytaj też pozostałe tematyczne wątki, ponieważ one również z pewnością Cię zaciekawią.

Nie oznacza to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od księgowości, ale w takim przypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego obok siebie gdyż brak wiedzy nie zwalnia z nas obowiązków.