Czym jest Lean Management

Każdy właściciel firmy, szef i menadżer, walczy z kwestią usprawnienia pracy i zmniejszenia kosztów. Bez względu na to, o jakiej dziedzinie, jakiej części kraju i jakiej wielkości firmy myślimy.

Przydatne z całą pewnością może okazać się wprowadzenie koncepcji Lean Management. Jest to jedna z metod zarządzania przedsiębiorstwem, a zwłaszcza produkcją. Wykorzystywana szczególnie w procesie restrukturyzacji.

Do lat 80 dwudziestego wieku produkcja przemysłowa polegała na wytwarzaniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wówczas japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, którego zasadniczym przesłaniem było unikanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa drogą ciągłego procesu całego przedsiębiorstwa, i który, sprawniej wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.

Umowa biznesowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Wynik był rewelacyjny, linie montażowe Toyoty zredukowały nakłady o połowę, w następstwie tego podnosząc wydajność i zezwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż dotychczas.https://www.eena.pl/praca-w-holandii.html eena.pl

Na polskim rynku pojecie szczupłe zarządzanie znane jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie aż 50 przedsiębiorstw wykorzystuje techniki zarządzania przedsiębiorstwem oparte na zasadach eliminacji rozrzutności.
Jak można przeczytać na , wdrożenie zasad tej nowatorskiej koncepcji jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, albowiem LM to nie jedynie reguły, lecz przede wszystkim zachowania osób biorących udział w procesie.

Jeżeli poszukujesz ciekawych danych na prezentowany wątek, to uważnie przeanalizuj oryginalny serwis www (www.contra-odszkodowania.pl/odszkodowanie-za-wypadek-komunikacyjny/), który posiada godne zainteresowania informacje.

Z tej przyczyny zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji oraz przyjaznym nastawieniu do zmian wśród załogi – więcej na .

Istotną korzyścią wprowadzenia koncepcji Lean management będzie nie tylko zadowolenie pracowników i związanie przez nich swojej kariery z firmą na dłuższy czas, ale najważniejsze – rzeczywiste wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, mające związek z obniżką kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy wskazane jest zatem rozpocząć rewolucję od pracowników? Jak najbardziej!