Dodatkowe honorarium dla pracownika za wyrobione nadgodziny

Osoby prowadzące prywatną działalność gospodarcza vat bezsprzecznie muszą przestrzegać wielu sporych norm legalnych, które dotyczą różnych zagadnień. Bezspornie każdy przedsiębiorca musi typowo rozliczać się z Urzędem Skarbowym oraz na przykład dbać o obowiązek podatkowy vat, bo opłacanie podatków jest obowiązkiem każdej legalnie działającej firmy lub również przedsiębiorstwa.

Obowiązek podatkowy

Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli biznesmen wiedzie działalność, w której zatrudnia pracowników to musi też przestrzegać zasad połączonych z prawem pracy, między innymi zasad wyznaczających okres pracy. Tradycyjny termin pracy wynosi 8 godzin, w niektórych specjalnościach istnieje też układ 12 godzinny, niemniej pracownicy, którzy pracują w systemie 12 godzinnym posiadają też (hiperłącze) inny układ dni wolnych od pracy. Czasem jednak zdarza się tak, iż pracodawca chce, aby pracownik został w pracy dłużej, są to tak zwane nadgodziny. I tu pożądane byłoby zadać sobie ważne pytanie – czy pracownikowi przypada wolne za nadgodziny? A może należy mu się ponadplanowe honorarium? Czytaj też .

Pracownik, jaki pracuje na nadgodziny powinien uzyskać z tego tytułu honorarium. Według wyznaczonych norm prawnych osoba, która pracuje na nadgodziny winna uzyskać (oprócz typowego wynagrodzenia) dopłatę w wielkości 100 procent wynagrodzenia za pracę, która wypada w nocy oraz w dni wolne od pracy (niedziele, święta). Chociaż na wniosek pracownika chlebodawca może też udzielić (więcej na ten temat tutaj) mu dni wolnych w zamian za przepracowane nadgodziny. Jeśli pracownik dostaje dni wolne za nadgodziny to nie przysługuje mu już ponadplanowe honorarium z tytułu przepracowanych nadgodzin.

Należałoby też dodać, że udzielenie czasu wolnego w miejsce za nadgodziny winno nastać do końca okresu rozliczeniowego, dodatkowo termin wolny niesie o połowę więcej przepracowanego na nadgodzinach okresu. Rzecz jasna udzielenie pracownikowi czasu wolnego zamiast za nadgodziny w żadnym przypadku nie może sprawić obniżenia wynagrodzenia, które pracownik dostaje za kompletny miesiąc pracy. Czytaj też