Tajemniczy klient, badanie satysfakcji klientów

W dzisiejszej ekonomii najbardziej fundamentalną regułą jest to, że klient nasz pan. Każda działalność gospodarcza, która ignoruje słynne prawo wolnego rynku, nie wygra w bitwie o klienta. Z tego powodu pół wieku temu zarówno naukowcy, jak i właściciele przedsiębiorstw zaczęli wymyślać badanie marketingowe, które skutecznie miało ujawniać to, czego konsumenci żądają i jakie mają opinie na temat produktów firmy.

Zaprojektowano różnorakie kwestionariusze dla klientów oraz tzw badania focusowe. Właściciele przedsiębiorstw często udawali się na kontrole do sklepów marki, by sprawdzić, czy pracownicy gwarantują konsumentom dobre traktowanie.

To prawda, że informacje pod tym odwołaniem są wyjątkowe, zatem jeżeli masz chęć zdobyć więcej danych na omawiany wątek, to przejdź na kolejną stronę (https://adwokatzarnowski.pl/prawo-cywilne-lublin/) – odsyłacz jest tutaj.

tajemniczy klient

Ale sprawdzanie jakości obsługi tą droga nie było dobre. Jak można było przewidzieć, ludzie z obsługi zaczęli próbować wypaść jak najlepiej przed szefostwem. Identycznie było, gdy wizytacja szefów w placówce była niezapowiedziana – tak czy siak ludzie z obsługi zachowywali się sztucznie. Należało zatem wymyślić nową metodą badania tego, czy klienci są zadowoleni z obsługi. I objawił się genialny pomysł: analiza typu mystery shopper.

Badanie opiera się na tym, że do wskazanego miejsca idzie wytrenowany badacz, by tam kupić jakiś artykuł albo skorzystać z usługi. Kluczowy jest fakt, iż zatrudnieni nie wiedzą o wizycie kontrolera. To oznacza, że zachowują się naturalnie, czyli tak jak zawsze. Tą drogą można sprawdzić, czy zatrudnieni zapewniają klientom dobrą jakość obsługi i czy klienci wychodzą ze sklepu uradowani.

Mystery shopper – takim badaczem w ukryciu może stać się każdy. Na uczęszczanych serwisach z informacjami o dostępnych posadach można znaleźć oferty zarobkowania właśnie w ten sposób. Firmy bardzo chętnie wynajmują, a potem dogłębnie szkolą ludzi do tego typu prac. Wyniki badań mystery shopper są niezwykle cenione przez menagerów – dzięki nim poznają, w jakich oddziałach przedsiębiorstwa należy poprawić jakość obsługi konsumenta.