Czy istotnie historia jest nużąca?

Bardzo często ludzie, także niestety Polacy, w zupełności deprecjonują rangę historii. Ciężko w sumie pewnym ludziom się za bardzo dziwić, bo jeżeli najzupełniej nie przepadają za historią, mają prawo właśnie tak rozumować. Jednak nigdy nie można zaakceptować takowej postawy! Zatem: co zrobić, aby historia wśród ludzi była powszechniejsza?

zdjęcie

Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Ciężkie pytanie, lecz w zasadzie zapewne jakieś relatywnie sensowne wnioski mimo wszystko wyciągnąć. Najważniejsze jest szkolnictwo. Zatem jeśli nasze dzieci będą nauczali porządni historycy, ludzie, którzy wiedzą w jaki sposób zaszczepić młodzieży miłość do historii, to najzwyczajniej w świecie zauważymy, że po pewnym czasie z pewnością świadomość historyczna będzie na lepszym poziomie. I to jest niesamowite, czy można na przykład wyobrazić sobie mądry dialog kultur (o tym na ), jeżeli większość ludzi w zupełności nie kojarzy tych najbardziej znaczących pojęć historycznych?

To ogólnie całkiem ciekawe zagadnienie – w jaki sposób Polacy mogą lepiej dogadywać się z na przykład Żydami? Choć akurat polski antysemityzm to zagadnienie trudne do rozstrzygnięcia – nie można rzec, że w innych państwach ludzie są sporo mniejszymi antysemitami, to jednak fakty są takie, iż stosunkowo ciężko jest się nam porozumieć. I nie chodzi wyłącznie o barierę językową. Niesłychanie często niemal nic nie wiemy o Żydach. Trochę suchych informacji oraz dużo stereotypów. I dlatego popularnościąbardzo cieszą takie inicjatywy jak przykładowo szkoła (szkoła perkusyjna) żydowska, ponieważ naprawdę wypadałoby, abyśmy wreszcie poznali Żydów. Chociaż naturalnie oni powinni poznać również nas. O tym również trzeba zawsze pamiętać!

Ciekawym pomysłem, dzięki któremu nareszcie historia (Collegium Novum Warszawa