Zachęceni do działania pracownicy – sekret dobrych wyników firmy

Posiadając własną firmę każdy z nas zmaga się z problemem motywacji podwładnych do pracy. Jest to istotna sprawa, bo chętni do pracy pracownicy to efektywniejsze praca i tym samym większe zarobki przedsiębiorstwa. Sposób motywowania pracowników zależy od wielu czynników zależnych tak samo od władz firmy jak również podwładnych.

Program motywacyjny

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com
Tworząc program motywacyjny musimy początkowo zaznajomić się z potrzebami naszych podwładnych. Zadowoleni pracownicy w przedsiębiorstwie będą na pewno lepiej pracować oraz chętniej pojawiać się pracy. Z pomocą przychodzą anonimowe ankiety przykładowo na temat atmosfery w firmie oraz wynagrodzenia. Musimy też dowiedzieć się co najlepiej zachęca naszych pracowników do działania. Czy są to możliwe do uzyskania premie, urlop czy też przyjazna atmosfera w miejscu pracy. Każdy fragment programu musi być zgodny z obowiązującymi w miejscu pracy regulaminami oraz powinien być ułożony na potrzeby konkretnej firmy. Co z tego, że obiecamy pracownikom nagrody za dobrą pracę jeżeli nie będziemy posiadali funduszy na nie.

Każdy z nas lubi być nagradzany za prawidłowo wykonaną pracę. Dlatego też warto nagradzać podwładnych za to, że starali się dla dobra firmy i wykonali wyznaczone zadania. Program motywacyjny powinien uwzględniać takie wynagrodzenia oraz możliwości awansu pracowników jeżeli przez dany okres czasu bardzo dobrze pracują. Praca, w której istniej możliwość awansowania z pewnością będzie ciekawsza dla przyszłych pracowników, niż taka, w której przez wiele lat będziemy na jednym stanowisku. Program (zobacz program do pit) motywacyjny powinien uwzględniać także szkolenia dla pracowników oraz spotkania podsumowujące sukcesy firmy.

Szkolenie motywacyjne

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Wykwalifikowani pracownicy, nagrodzeni publicznie za swoją dobrze wykonaną pracę to bardzo dobry sposób na powiększenie efektywności pracy przedsiębiorstwa. Ważnym krokiem po ustaleniu programu motywacyjnego jest zaprezentowanie go pracownikom, zarysowanie misji firmy i wartości, którymi mają kierować się pracownicy.

Istotne jest także wyznaczanie mniejszych celów pracownikom, aby stopniowo można było dojść do wyznaczonych przez firmę większych celów. Kluczem do powodzenia firmy są wyszkoleni, chętni do pracy i zadowoleni członkowie firmy. Warto jest więc zatroszczyć się o ich potrzeby oraz prawidłowo nagradzać za poprawnie wykonaną pracę. Przyniesie to z pewnością efekty w krótkim czasie.